Abp Wiktor Skworc: - Potrzeba twardej i konkretnej polityki prorodzinnej.
Dziś wiele mówi się o tzw. wykluczeniu społecznym, nie dopowiadając, że najbardziej dotyka ono właśnie rodziny. Czyż znakiem takiego wykluczenia nie jest chociażby 23-procentowy VAT na ubrania dla dzieci, podczas gdy w nowoczesnych europejskich krajach jest on znacznie niższy? A wysoki podatek na książki, w tym także na podręczniki? Niepokojem napawa też fakt zawieszenia progu zadłużenia Polski, co w istocie będzie prowadziło do społecznego wykluczenia następnych pokoleń.
Te i inne zagrożenia – niczym czarne chmury zapowiadające burzę – alarmują, by uczyć się od innych prawdziwej troski o rodzinę. Spójrzmy chociażby na Wielką Brytanię, gdzie konkretne wsparcie finansowe bez łaski urzędników trafia bezpośrednio do kieszeni rodziny: gdzie same rodziny decydują, na co wydać otrzymane pieniądze. Państwo daje w ten sposób jasny sygnał: „Mamy do was, rodziców, zaufanie”.
Czy naprawdę tak trudno w Polsce o podobny rodzaj zaufania? Czy i nasze pokolenie musi potwierdzać regułę, że jesteśmy mądrzy po szkodzie!?
Drogie Siostry w Chrystusie!
Wiadomo wam, że trwa II Synod naszej archidiecezji. Został zwołany bo nasz Kościół – stojący przed licznymi, nowymi wyzwaniami – powinien wsłuchać się w głos Ducha Świętego i pod Jego dyktando przemyśleć, jak powinno dziś wyglądać życie wiarą w parafiach i duszpasterska działalność ewangelizacyjna.
Wiem, że od samego początku wspomagacie synodalne prace modlitwą. Bardzo serdecznie za nią dziękuję i nadal o nią proszę.
Za nami pierwszy etap konsultacji w zespołach synodalnych. Zapewne wiele z Was uczestniczyło w tych pracach – w ramach parafialnych zespołów synodalnych – odpowiadając na pytania zadane przez Komisje. Dziękuję za poświęcony czas i wysiłek, bo nie zawsze były to łatwe pytania... Teraz czeka nas kolejny, istotny etap. Bardzo bym pragnął, aby Wasz nieoceniony, matczyny i macierzyński wkład w życie katowickiego Kościoła został przez Synod odpowiednio zauważony i doceniony, przede wszystkim przez takie dostosowanie naszego duszpasterstwa, by jak najlepiej wspierało ono Wasze życie duchowe, Waszą misję głoszenia Chrystusa w rodzinie, w środowisku pracy, w relacjach sąsiedzkich i koleżeńskich oraz w wielu innych obszarach życia publicznego. Stoją przed nami niełatwe zadania, ale ufam, że Duch Święty da nam światło, siły do pracy i odwagę.
Pamiętajmy, Kościół, który stanowimy, to dobro, które zostało powierzone naszej wspólnej odpowiedzialności! Synod to szczególnie dogodny czas, by tę odpowiedzialność podjąć! Serdecznie was do współpracy zapraszam.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nowa próba ponownej oceny wydarzeń w Konstantynopolu w 1054 roku.
Dobrze jest mieć przyjaciół, którzy potrafią zjednoczyć się w dobrym działaniu.
Każda godzina bez rozejmu oznacza kolejne dziesiątki zabitych i setki rannych.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.