Czechy i Słowacja obchodziły w piątek 1150. rocznicę przybycia na Morawy świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowian i współpatronów Europy.
Główne uroczystości odbyły się w Welehradzie na Morawach, gdzie w IX wieku rezydował jako pierwszy arcybiskup morawski św. Metody. Welehradzka bazylika jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Republice Czeskiej. Głównym celebransem był w tym roku jako legat papieski arcybiskup Zagrzebia, kardynał Josip Bozanić. We mszy uczestniczyło 60 tys. osób, w tym duchowni i świeccy pielgrzymi ze Słowacji, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Słowenii i Polski. Przybyli też czescy politycy z prezydentem państwa Miloszem Zemanem na czele.
"Misja Cyryla i Metodego odegrała fundamentalną rolę w procesie budzenia się świadomości narodowej Słowian" - podkreślił papieski legat. Kard. Bozanić celebrował mszę świętą w języku czeskim, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem pielgrzymów. Odczytał skierowany do nich list papieża Franciszka, który wyraził przekonanie, że chrześcijaństwo pozwala budować społeczeństwo oparte na "tolerancji i solidarności".
Na Słowacji 5 lipca jest jako święto narodowe dniem wolnym od pracy. Główne uroczystości kościelne ku czci świętych Cyryla i Metodego odbyły się w Nitrze pod przewodnictwem papieskiego legata, którym był emerytowany prefekt watykańskiej Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego, słoweński kardynał Franc Rode. Odczytano list od papieża Franciszka, który przypomniał, że obaj święci w wyraźnej mierze przyczynili się do rozszerzenia Kościoła na tę część Europy.
"Nadanie językowi słowiańskiemu godności języka liturgicznego i literackiego miało fundamentalne znaczenie w tworzeniu przez narody słowiańskie własnej kultury, dlatego nieśmiertelne dzieło obu świętych jest aktualne do dziś" - mówił prezydent Ivan Gaszparovicz, otwierając w Bratysławie nadzwyczajną sesję parlamentu. Przypomniał, że do tradycji misyjnej Cyryla i Metodego nawiązuje preambuła słowackiej konstytucji.
"Misja Cyryla i Metodego przyczyniła się do formowania europejskich relacji kulturowych między Zachodem i Wschodem. Słowacja znalazła się po raz pierwszy w orbicie zainteresowań Zachodu" - powiedział PAP szef parlamentarnego klubu poselskiego Ruchu Chrześciańsko-Demokratycznego (KDH) Pavol Hruszovsky.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).