Kanclerz Niemiec Angela Merkel próbuje odpierać krytykę, że kierowana przez nią partia CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) nie jest dostatecznie chrześcijańska, ani katolicka. "CDU pozostaje wierna chrześcijańskiemu wizerunkowi człowieka, nie rości sobie jednak pretensji aby być jedyną reprezentacją chrześcijan czy katolików” - powiedziała Merkel w rozmowie z jednorazowo wydanym magazynem „Credo”.
"Jeśli większość społeczeństwa nie wynosi chrześcijaństwa z domu, wówczas żadna partia nie może go uczynić chrześcijańskim, bo to może sprawić tylko rodzina i Kościoły" – słowa pani kanclerz przytoczyła niemiecka agencja katolicka KNA. Zdaniem Angeli Merkel coraz większą sekularyzację społeczeństwa trzeba przyjąć jako szansę, gdyż w tej sytuacji trzeba „na nowo wyjaśniać wiarę i Kościół”. Jest to również nowym zadaniem dla chrześcijan, aby „innym mówili o swojej wierze”. – Swoją wiarę trzeba wyrażać z pewną radością – jednak w polityce nie można tego czynić codziennie - powiedziała Merkel.
W rozmowie z „Credo” kanclerz Niemiec mówiła też o swojej wierze, której nie zmienił piastowany przez nią urząd. Jej osobiste życie wiarą, to modlitwa i czytanie oraz rozważanie tekstów religijnych. Przyznała, że do kościoła chodzi rzadko, gdyż – jak wyjaśniła - każde jej publiczne pojawienie się zwraca uwagę, zatem „nie chce zaburzać ludziom spokoju niedzielnego poranka”.
Magazyn „Credo” jest jednorazową publikacją wydaną z okazji Roku Wiary. Nakład pisma, dołączonego bezpłatnie do kilku największych tytułów gazet, wynosi milion egzemplarzy. Wydawcami, we współpracy z watykańskim dziennikiem „L’Osservatore Romano”, są biskup diecezji Eichstätt, Gregor Maria Hanke oraz pisarz i publicysta Peter Seewald. Publikacja została sfinansowana wyłącznie ze składek.
- Chcielibyśmy, aby ta publikacja stała się impulsem dla mediów katolickich – określił cel „Credo” Peter Seewald w rozmowie z KNA. Jego zdaniem Kościół katolicki, korzystając z mediów, powinien bardziej zatroszczyć się o tych ludzi, którzy nie w każdą niedzielę chodzą do kościoła. Dlatego „Credo” ma profil wyraźniej katolicki, jak również został tak zredagowany, żeby jego przesłanie katolickie dotarło do każdego.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.