Łódź: Święto Eucharystii

Prawie dwa tysiące osób wzięło w niedzielę w Łodzi udział w archidiecezjalnym Święcie Eucharystii, które było zwieńczeniem 26. rocznicy wizyty w tym mieście papieża Jana Pawła II. Obchodom przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Reklama

Archidiecezjalne Święto Eucharystii obchodzone jest w Łodzi od czerwca 1989 r. Od tego czasu w każdą drugą niedzielę czerwca odbywają się uroczystości upamiętniające wizytę Jana Pawła II, który przyjechał do Łodzi w czerwcu 1987 r.

W niedzielę przed południem uczestnicy uroczystości zebrali się przed sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej. Uformowana tam procesja przeszła ulicami miasta (al. Mickiewicza i ul. Piotrkowską) na plac katedralny. Wiernych przywitał tam metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, który powiedział m.in., że łódzkie święto - pod hasłem "Eucharystia życiem Kościoła - naszym życiem" - wpisuje się w Rok Wiary obchodzony właśnie przez Kościół na całym świecie.

"Gromadzimy się jako jeden Kościół Chrystusa, karmiony tym samym, eucharystycznym ciałem. To właśnie Eucharystia, to właśnie ten święty pokarm sprawia, że, jak pisał w swych listach św. Paweł, nie ma w Kościele różnic pochodzenia, płci, stanu czy wykształcenia" - powiedział Jędraszewski.

Z kolei abp Gądecki podczas homilii poruszył temat wiary w prywatnym życiu człowieka i w życiu publicznym. Odnosząc się do wiary w życiu publicznym powiedział m.in., że władze nie mogą uchylać się od zajmowania stanowiska w podstawowych sprawach dot. sensu egzystencji człowieka.

"Prawo pośrednio albo bezpośrednio łączy się często z tymi kwestiami. I dlatego nie może być wobec nich neutralne. Wkraczając w tak fundamentalne dziedziny jak np. życie ludzkie, rodzina, prokreacja, wolność człowieka, programy edukacyjne, związki homoseksualne czy regulując wiele innych stosunków międzyludzkich, prawo musi przyjąć jakąś postawę światopoglądową" - powiedział Gądecki.

"Dwa tysiące lat chrześcijaństwa wyrosłego z Dekalogu oraz nauczania Chrystusa stwarzają dostatecznie mocne i przekonujące przesłanki, aby opowiedzieć się za wartościami pochodzącymi z tych źródeł, a nie po stronie modnego ostatnio poglądu materialistycznego, błędnie skrywanego pod pojęciem bezstronności. Nie jest on bowiem w stanie odpowiedzieć na najważniejsze pytania dot. sensu egzystencji fizycznej i istnienia sfery duchowej" - powiedział Gądecki.

Dodał, że postulat respektowania w prawie podstawowych wartości chrześcijańskich nie oznacza wprowadzenia religii do prawa, "czym straszy się często opinię publiczną".

"Chodzi bowiem jedynie o uniwersalne zasady moralne, które są korzystne dla wszystkich i w świecie cywilizowanym mogą bez obaw być akceptowane także przez ludzi niewierzących lub wyznawców religii niechrześcijańskich" - wyjaśnił Gądecki.

Po zakończeniu mszy św. uczestników zaproszono na ciepły posiłek. Niedzielne uroczystości zakończy wieczorny koncert ewangelizacyjny szczecińskiego zespołu "Deus Meus". Koncert połączony będzie z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Jan Paweł II odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 r. Była to jego trzecia pielgrzymka do Polski. Na papieża na płycie łódzkiego lotniska czekało ponad 1,2 mln pielgrzymów. Najważniejszym momentem Mszy Św., którą odprawił wówczas Jan Paweł II, była pierwsza komunia święta 1556 dzieci. Papież osobiście udzielił tego sakramentu 100 dzieciom.

Z lotniska Jan Paweł II pojechał do Pałacu Biskupów - siedziby łódzkiej kurii metropolitalnej. Tam zjadł obiad, miał też zaplanowany odpoczynek. Z pałacu udał się do katedry na spotkanie z przedstawicielami łódzkiej kultury i nauki. Kolejnym etapem pobytu papieża w Łodzi była wizyta w zakładach bawełnianych "Uniontex". Po raz pierwszy podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II spotkał się wówczas z pracownikami na terenie ich zakładu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama