Po raz pierwszy organizacje proaborcyjne otwarcie przyznają, że w USA istnieje problem aborcji dokonywanych ze względu na płeć. Do tej pory zaprzeczały one, wbrew opinii obrońców życia, by w Stanach Zjednoczonych istniało zjawisko tzw. aborcji selektywnej.
Instytut Alana Guttmachera (AGI), placówka związana z największym aborcyjnym prowajderem aborcyjnym Planned Paranethood, w swym niedawno opublikowanym raporcie, przyznaje, że istnieją dowody, choć, jak zastrzega, „ograniczone i niejednoznaczne”, że do aborcji selektywnej może dochodzić wśród azjatyckich społeczności żyjących w USA. Instytut powołuje się na dwa badania nt. współczynnika proporcji płci wśród dzieci urodzonych w rodzinach amerykańskich o korzeniach chińskich, koreańskich i indyjskich. Rezultaty uzyskano w oparciu o oficjalne dane statyczne za rok 2000.
Według autorów raportu, choć współczynnik płci w odniesieniu do dzieci pierworodnych z takich rodzin nie jest zaburzony, to już w przypadku kolejnych dzieci widoczne jest wyraźne zniekształcenie na korzyść chłopców.
Odkryto, że w przypadku, gdy w tych rodzinach jako pierwsza urodzi się dziewczynka, współczynnik proporcji płci następnego urodzonego dziecka wynosi 1,17 chłopców na dziewczynkę, gdy w domu są natomiast już dwie dziewczynki, współczynnik ten wzrasta w stosunku do trzeciego dziecka do
1,51 chłopców na dziewczynkę. Podobnych mechanizmów nie zaobserwowano w innych grupach etnicznych w USA. Przyjmuje się, że stały współczynnik płci podczas urodzeń wynosi 100 dziewczynek na 105 chłopców (1,05).
Obrońcy życia od dawna apelują do feministek, by podjęły walkę ze zjawiskiem obecnym w krajach azjatyckich, gdzie od wieków istnieją silne preferencje na rzecz chłopców. Problem ten pogłębił się na skutek rozwoju medycyny, a w szczególności zastosowania USG w badaniach prenatalnych. W rezultacie ofiarami są nienarodzone dziewczynki, które są masowo abortowane ze względu na płeć. Według oficjalnych danych ONZ, praktyka ta pochłonęła życie już ponad 100 milionów dziewcząt na całym świecie.
W Tallinie trwa 47. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
W Boże Narodzenie, Rosja przeprowadziła zmasowane ataki na Ukrainę.
Cała wspólnota Kościoła powinna wykorzystać czas Roku Jubileuszowego.