Braterstwo jest koniecznością

„Papież Franciszek zachęca wszystkich wiernych Kościoła we Francji do otwarcia drzwi swoich wspólnot, by były miejscem spotkania dla wszystkich, którzy szukają pomocnej braterskiej dłoni”.

Tak pisze watykański sekretarz stanu w przesłaniu skierowanym w imieniu Ojca Świętego do uczestników kończącej się dziś w Lourdes pielgrzymki katolickich organizacji charytatywnych. Przybyły one z całej Francji pod hasłem „Diakonia 2013 – służmy braterstwu”. Kard. Tarcisio Bertone przypomina, że inicjatywa ta czerpie inspirację z encykliki Benedykta XVI Deus Caritas est. Pisał on tam o trzech zadaniach Kościoła, ściśle i nierozdzielnie ze sobą związanych. Są nimi: głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie Sakramentów i posługa miłości, określana greckim terminem diakonía.

Termin diakonía – wyjaśnia kardynał sekretarz stanu – oznacza posługę charytatywną, która zwraca szczególną uwagę na najuboższych i najbardziej cierpiących. W każdej diecezji jest za nią w pierwszym rzędzie odpowiedzialny sam biskup. Nawiązując do obecnego kryzysu finansowego, gospodarczego i ekologicznego, kard. Bertone podkreśla, że jego prawdziwą przyczyną są błędne koncepcje antropologiczne i etyczne. Jako swój wkład chrześcijanie wnoszą w świat dotknięty kryzysem miłość ożywianą nadzieją pochodzącą od Chrystusa zmartwychwstałego. Kościół jest powołany, by być na świecie znakiem ojcowskiej dobroci Boga względem każdego człowieka. Przez to świadectwo chrześcijanie uczestniczą w nowej ewangelizacji – czytamy w watykańskim przesłaniu do zgromadzonych w Lourdes uczestników francuskiej inicjatywy charytatywnej „Diakonia 2013 – służmy braterstwu”.

W przesłaniu końcowym uczestnicy spotkania podkreślili, że braterstwo nie jest jedną z opcji, lecz koniecznością. Przyznano, że trzydniowa pielgrzymka była okazją do wsłuchania się w głos najbardziej pokrzywdzonych. Jest on oskarżeniem pod adresem niesprawiedliwego społeczeństwa i w tym sensie prowokuje do przemian. „Musimy wyjść z naszych komfortowych sytuacji. Jak mówi Papież Franciszek, trzeba iść na peryferie” – czytamy w przesłaniu końcowym pielgrzymki katolickich organizacji charytatywnych do Lourdes.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5