Dziś uroczystość NMP Królowej Polski. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.
O godz. 11.00 sumę pontyfikalną na szczycie z udziałem polskich biskupów celebrować ma abp Józef Michalik. Tegoroczne święto połączone jest ze szczególną modlitwą o pokój na świecie. W Wieczerniku wystawiony jest Ołtarz Adoracji Najświętszego Sakramentu „Gwiazda Kazachstanu”, który o 10.00 zostanie pobłogosławiony i przekazany przedstawicielom episkopatu Kazachstanu.
Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zauważył, że uroczystość Królowej Polski przypomina o naszej polskiej pobożności maryjnej, od której nie wolno nam odejść. – Ta maryjność polskiego katolicyzmu musi być wartością, której nie wolno nigdy utracić, bo wtedy zdradzilibyśmy najświętszą sprawę – powiedział abp Depo. Dodał, że wspólne świętowanie na Jasnej Górze jest także wołaniem o odwagę wyznawania wiary wśród Polaków. – To jest nam dzisiaj bardzo potrzebne. Nie dlatego, żeby odróżniać się od innych narodów, jakąś nacjonalistyczną pychą, bo nie o nacjonalizm tu chodzi. Tylko o zrozumienie, że sprawy Boga są sprawami ludzkimi, że sprawy polskie są również bliskie Bogu poprzez wstawiennictwo Maryi, zwłaszcza w tym miejscu jakim jest Jasna Góra – zauważył metropolita częstochowski.
Podczas sumy odpustowej o godz. 11.00 zostanie ponowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. Natomiast po Komunii św. wierni, którzy zdecydują się na podjęcie modlitwy za dzieci nienarodzone, złożą przyrzeczenie Duchowej Adopcji.
Z Jasnej Góry na szlak peregrynacji po „zimowej przerwie” przeznaczonej na konserwację wróci dziś Obraz Nawiedzenia. Kopia Cudownego Obrazu matki Bożej peregrynuje teraz po diec. toruńskiej. Przebiega pod hasłem: „Maryjo prowadź nas drogą wiary”.
Na program jasnogórskich uroczystości ku czci Królowej Polski złożą się także o godz. 14.00 Droga Krzyżowa po Wałach Jasnej Góry, o godz. 16.15 różaniec w Kaplicy Matki Bożej. O godz. 18.30 rozpocznie się procesja eucharystyczna po wałach, a o 19.00 Msza św. na Szczycie z homilią abp Wacław Depo, metropolity częstochowskiego. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka.
Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski. Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza.
Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję - Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.