Dziś święto NMP Królowej Polski

Dziś uroczystość NMP Królowej Polski. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

O godz. 11.00 sumę pontyfikalną na szczycie z udziałem polskich biskupów celebrować ma abp Józef Michalik. Tegoroczne święto połączone jest ze szczególną modlitwą o pokój na świecie. W Wieczerniku wystawiony jest Ołtarz Adoracji Najświętszego Sakramentu „Gwiazda Kazachstanu”, który o 10.00 zostanie pobłogosławiony i przekazany przedstawicielom episkopatu Kazachstanu.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zauważył, że uroczystość Królowej Polski przypomina o naszej polskiej pobożności maryjnej, od której nie wolno nam odejść. – Ta maryjność polskiego katolicyzmu musi być wartością, której nie wolno nigdy utracić, bo wtedy zdradzilibyśmy najświętszą sprawę – powiedział abp Depo. Dodał, że wspólne świętowanie na Jasnej Górze jest także wołaniem o odwagę wyznawania wiary wśród Polaków. – To jest nam dzisiaj bardzo potrzebne. Nie dlatego, żeby odróżniać się od innych narodów, jakąś nacjonalistyczną pychą, bo nie o nacjonalizm tu chodzi. Tylko o zrozumienie, że sprawy Boga są sprawami ludzkimi, że sprawy polskie są również bliskie Bogu poprzez wstawiennictwo Maryi, zwłaszcza w tym miejscu jakim jest Jasna Góra – zauważył metropolita częstochowski.

Podczas sumy odpustowej o godz. 11.00 zostanie ponowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. Natomiast po Komunii św. wierni, którzy zdecydują się na podjęcie modlitwy za dzieci nienarodzone, złożą przyrzeczenie Duchowej Adopcji.
Z Jasnej Góry na szlak peregrynacji po „zimowej przerwie” przeznaczonej na konserwację wróci dziś Obraz Nawiedzenia. Kopia Cudownego Obrazu matki Bożej peregrynuje teraz po diec. toruńskiej. Przebiega pod hasłem: „Maryjo prowadź nas drogą wiary”.

Na program jasnogórskich uroczystości ku czci Królowej Polski złożą się także o godz. 14.00 Droga Krzyżowa po Wałach Jasnej Góry, o godz. 16.15 różaniec w Kaplicy Matki Bożej. O godz. 18.30 rozpocznie się procesja eucharystyczna po wałach, a o 19.00 Msza św. na Szczycie z homilią abp Wacław Depo, metropolity częstochowskiego. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka.

Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski. Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza.

Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję - Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Moria
  03.05.2013 09:57
  "W duchu zobaczyłem wskrzeszenie Polski, bo Matka Bożą jej Królową. Grzeszyliśmy wiele i wiele grzeszymy, lecz do Niej się uciekając, Ją czcząc i w hołdzie Jej koronę Ojczyzny naszej składając, zjednaliśmy miłosierdzie Boże. Długi wypłacone być muszą, ale Maryja pokaże światu, że nikt Jej darmo nie wzywa."

  bł. Marcelina Darowska (1827 - 1911)
 • Radosny katolik
  03.05.2013 11:06
  Czy redakcja GN wywiesiła dzisiaj flagi maryjne i narodowe ? Wczoraj niektórzy, także redaktorzy i księża wyśmiewali sie z heppeningu pod Pałacem Prezydenckim, że białoczerwonych flag było mało.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11