W Wielki Czwartek o godz. 17.30 Ojciec Święty odprawi Mszę Wieczerzy Pańskiej w rzymskim więzieniu dla nieletnich „Casal del Marmo”. Liturgia tego dnia skoncentrowana jest na głoszeniu przykazania miłości, wyrażającym się w geście obmycia stóp.
Komunikat tej treści opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Potwierdzono, że w Wielki Czwartek rano o 9.30 papież Franciszek przewodniczył będzie w bazylice watykańskiej Mszy św. Krzyżma, podczas której kapłani ponawiają swoje przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi.
Jednocześnie przypomniano, że kard. Jorge Bergoglio jako arcybiskup Buenos Aires zazwyczaj odprawiał Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w więzieniu, szpitalu lub hospicjum dla ubogich czy też znajdujących się na marginesie. Postanawiając, że tegoroczna Eucharystia Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana w „Casal del Marmo”, papież Franciszek kontynuuje to, co czynił w Argentynie.
Inne uroczystości Wielkiego Tygodnia odbywać się będą zgodnie z dotychczasowym zwyczajem: w Niedzielę Palmową Ojciec Święty będzie o godz. 9.30 przewodniczył błogosławieniu palm i gałązek oliwnych, a następnie Eucharystii Męki Pańskiej na placu św. Piotra.
29 marca, w Wielki Piątek, o godz. 17.00 – liturgii Męki Pańskiej w bazylice watykańskiej, a o 21.15 nabożeństwu Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.
30 marca, w Wielką Sobotę, o godz. 20.30 papież Franciszek będzie w bazylice watykańskiej przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej.
31 marca, w Niedzielę Wielkanocną, o godz. 10.15 Ojciec Święty będzie na placu św. Piotra przewodniczył Mszy św., a o godz. 12.00 udzieli z loggii bazyliki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.
Jednocześnie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przypomniało, że więzienie dla nieletnich „Casal del Marmo” odwiedził 18 marca 2007 r. Benedykt XVI i odprawił tam Mszę św. dla odbywających karę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).