69 lat temu Niemcy zamordowali ich za ratowanie Żydów
W Markowej k. Łańcuta odbyły się dzisiaj uroczystości upamiętniające 69. rocznicę zamordowania przez Niemców Sług Bożych 8-osobowej rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów. - Rodzina Ulmów jest chlubą naszego narodu – powiedział metropolita przemyski abp Józef Michalik.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że Ulmowie potrafili godnie zachować się w trudnych dla nich czasach. - Żeby żyć uczciwie trzeba trudu i ofiary – powiedział abp Michalik.
Po Mszy św. na grobie rodziny oraz przed pomnikiem rodziny Ulmów znicze i wieńce złożyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i gminy. Na pomniku widnieje napis: „Ratując życie innych, złożyli w ofierze własne. Józef Ulma, jego żona Wiktoria oraz ich dzieci: Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia, Nienarodzone, ukrywając ośmiu starszych braci w wierze, Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów, zginęli wraz z nimi w Markowej 24 marca 1944 r. z rąk niemieckiej żandarmerii. Niech ich ofiara będzie wezwaniem do szacunku i okazywania miłości każdemu człowiekowi! Byli synami i córkami tej ziemi. Pozostaną w naszym sercu”.
Przed kilkoma dniami rozpisano przetarg na budowę w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. Jego projektantem jest pracownia Nizio Design International, która odpowiada m.in. za aranżację Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt ma być gotowy najpóźniej za dwa lata.
Dotarcie wielu osób na uroczystość i jej przebieg mocno utrudniły silne opady śniegu, który na Podkarpaciu sypie od dwóch dni.
Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali w Markowej koło Łańcuta. Józef Ulma urodził się w 1900 r., jego żona Wiktoria była 12 lat młodsza. Mieli sześcioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów – pięciu mężczyzn z Łańcuta o nazwisku Szall oraz Laykę i Gołdę Goldman wraz z córką jednej z nich. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu zapukali hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży i dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. W 2011 r. dokumenty trafiły do Watykanu. Męczennicy z Markowej są w grupie ponad 100 innych męczenników II wojny światowej.
ksiazkiTV
Sprawiedliwi wśród narodów świata. Rodzina Ulmów (1/2)
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).