„Wybór nowego Papieża jest punktem zwrotnym w życiu Kościoła katolickiego, ale ma też znaczenie dla ludzi innych Kościołów i wyznań”. Słowa te czytamy w przesłaniu, jakie skierował do Franciszka I sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów.
Pisząc o osobie pierwszego Papieża pochodzącego z południowej części naszego globu, pastor Olav Fykse Tveit nazywa go „pielgrzymem sprawiedliwości i pokoju, który prowadził prosty styl życia i wyraża troskę o sprawiedliwość społeczną oraz promocję ubogich”. Sekretarz ekumenicznej organizacji zrzeszającej Kościoły innych wyznań z całego świata przypomina, że od czasów Soboru Watykańskiego II prowadzi ona konstruktywny dialog i współpracuje z Kościołem katolickim. Duchowny wyraża nadzieję na ścisłą współpracę również w czasie obecnego pontyfikatu.
Na wybór pierwszego Papieża pochodzącego z Ameryki Łacińskiej pozytywnie zareagowali też chrześcijanie innych wyznań z tej części świata. Gratulują mu wyboru sekretarz generalny Latynoamerykańskiej Rady Kościołów pastor Nilton Giese i pastor Antonio Carlos Alfredo Dourte Voelker, przewodniczący obejmującego m.in. Argentynę Kościoła Ewangelickiego Rio de la Plata.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.