W Kaplicy Sykstyńskiej o godz. 17.00 rozpoczęła się pierwsza Eucharystia pod przewodnictwem nowego papieża z udziałem wszystkich kardynałów. Kolejne zaskoczenie. Ojciec święty wygłosił improwizowaną, krótką homilię, bez przygotowanego tekstu.
Mówił prosto z serca, w języku włoskim. Benedykt XVI tę pierwszą homilię w Kaplicy Sykstyńskiej odczytał po łacinie.
Papież zbudował homilię wokół trzech słów kluczy: pielgrzymować, budować i wyznawać.
Papież mówił m.in.:
„Nasze życie jest wędrówką. Nie jest dobrze zatrzymywać się w drodze. Trzeba więc zawsze iść do przodu, iść w świetle Pana”.
Papież Franciszek podawał krótkie myśli, wznosząc pełne ciepła i dobra spojrzenie na kardynałów:
„Budować Kościół, na skale. Budować Kościół, Oblubienicę Chrystusa, na skale.(…) Jak nie budujesz na skale to co się dzieje? To samo co dzieciom na plaży. Kiedy budują z piasku, wszystko się rozwala. Jeśli nie wyznajesz Chrystusa, jeśli nie modlisz się do Niego, modlisz się do diabła. Ale i w wędrówce, przy budowaniu bywa, że trafiamy na burze, trzęsienia ziemi. Zawraca nas to nas wstecz” – podkreślił gestykulując papież.
I dalej: „W Ewangelii Piotr, który wyznał Chrystusa słowami: Tak Ty jesteś Chrystus, powiedział jednak: Idę za Tobą, ale bez krzyża. Ale jeśli idziemy bez krzyża, jeśli budujemy bez Krzyża, nie mamy nic wspólnego z uczniami Chrystusa. Tak, możemy być kardynałami, biskupami, księżmi ale nie mamy wtedy nic wspólnego z Chrystusem”.
Papież zakończył: „Chciałbym byśmy po tym czasie łaski, modlitwy, jaki wspólnie przeżyliśmy, byśmy budowali Kościół i wyznawali jedyną skałę jaką jest Krzyż. Tylko niosąc Krzyż zbudujemy Kościół. Jeśli więc mamy wyznawać, to tylko Jezus Ukrzyżowanego”.
Msza Św. odprawiana była w języku łacińskim. Czytania i psalm zaśpiewały osoby świeckie. Wszystko odbywało się w niezwykłej prostocie. W tym czasie setki ludzi śledziło uroczystość na Placu Świętego Piotra na sześciu rozstawionych telebimach.
Obejrzyj homilię: Budować, wędrować, wyznawać
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).