Arcybiskup zabronił przemówień kardynałowi

Metropolita Los Angeles abp José Horacio Gómez zabronił publicznych wystąpień swemu poprzednikowi kard. Rogerowi Mahony’emu i zawiesił w czynnościach jego biskupa pomocniczego Thomasa Curry’ego.

Prawie 78-letni obecnie kardynał kierował tą jedną z największych archidiecezji amerykańskich w latach 1985-2011, a jego następca zarzuca mu obecnie, że wiedział o przypadkach pedofilii wśród podlegających mu księży, ale nie zrobił nic, aby przeciwdziałać tym nadużyciom. Kilkanaście dni temu dziennik „Los Angeles Times” ujawnił treść dokumentów, jakie wpłynęły do miejscowego sądu, świadczących o takich przypadkach. Wynikało z nich ponadto, że władze kościelne próbowały je ukryć, zanim później wybuchł skandal na tym tle. W centrum całej sprawy znaleźli się właśnie kard. Mahony i jego biskup pomocniczy.

Oświadczenie, podpisane przez abp. Gómeza, stwierdza, że ujawnione materiały dokumentują nadużycia sprzed kilkudziesięciu laty. „Ale z tego powodu nie uważam ich za mniej poważne. Dokumenty te są brutalne, a ich lektura jest bolesna. Opisane tam postępowanie jest strasznie smutne i przesiąknięte złem. Nie ma przeprosin, nie ma wyjaśnień tego, co dotknęło tych dzieci” – napisał arcybiskup. Podkreślił, że „księża mają obowiązek bycia ich ojcami duchowymi a dopuścili się zła”.

„Musimy uznać dzisiaj ten straszny upadek. Musimy modlić się za tych wszystkich, których zranili członkowie Kościoła. I musimy nadal wspierać długi i bolesny proces leczenia ich ran oraz przywracania zaufania, które zostało złamane” – głosi oświadczenie metropolity Los Angeles.

Abp Gómez zapewnił ofiary nadużyć, że pragnie pomóc im w ich uzdrowieniu. „Jest mi ogromnie przykro z powodu grzechów popełnionych wobec was” – dodał hierarcha. A wiernych swej archidiecezji poprosił, aby nadal, tak jak robili to przez wiele lat, przekazywali każdy zarzut w sprawie nadużyć seksualnych odpowiednim władzom, aby stosowano prawo i aby usunąć winnych tych przestępstw ze stanu kapłańskiego. Wezwał ich do dalszej, codziennej pracy, „aby nasi synowie byli na pewno kochani i szanowani w swych parafiach, w szkołach i w każdej posłudze w tej archidiecezji”.

Abp José H. Gómez urodził się 26 grudnia 1951 w meksykańskim mieście Monterrey. Święcenia przyjął 15 sierpnia 1978 jako kapłan prałatury personalnej Opus Dei, po czym do 1980 pracował duszpastersko w Hiszpanii. Następnie powrócił do Meksyku, gdzie m.in. wykładał teologię i był duszpasterzem młodzieży w swej rodzimej archidiecezji. W 1987 wyjechał do pracy duszpasterskiej w placówkach Opus Dei w Teksasie.

23 stycznia 2001 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Denver (Kolorado); sakrę nowy biskup przyjął 26 marca tegoż roku. 29 grudnia 2004 papież powołał go na arcybiskupa San Antonio. 6 kwietnia 2010 Benedykt XVI mianował go koadiutorem archidiecezji Los Angeles, a 1 marca następnego roku powierzył mu rządy jako arcybiskupowi-metropolicie w tej archidiecezji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7