Niejasne doniesienia o stanie zdrowia prezydenta Wenezueli stwarzają atmosferę niepewności.
Taką opinię wyraził tamtejszy episkopat w komunikacie po zakończonym 8 stycznia spotkaniu plenarnym. Sprawy kraju i stan zdrowia głowy państwa należały do głównych tematów posiedzenia. Atmosferę podsyciła zwłaszcza zapowiedź dokonania zaprzysiężenia Hugo Cháveza na kolejna kadencję bez jego fizycznej obecności na tej ceremonii. 9 stycznia media przekazały komunikat, że zaprzysiężenie prezydenta będzie jednak odroczone.
Zaniepokojenie hierarchów wzbudza ideologiczny charakter niektórych sformułowań zawartych w tamtejszych aktach prawnych. Chodzi m.in. o wprowadzanie do nich takich pojęć jak „socjalizm” czy „państwo-komuna”, których nie ma w tekście ustawy zasadniczej. „Terytorialna władza polityczna nie może być budowana na ograniczającej ideologii, gdyż byłoby to zamachem na koncepcję państwa pluralistycznego, nie wykluczającego nikogo i demokratycznego, opartego na konstytucji” – przypominają biskupi.
Hierarchowie wzywają władze publiczne wszystkich szczebli, jak i obywateli, do skrupulatnego poszanowania norm konstytucyjnych. Przypominają, że „od szacunku dla państwa prawa zależy stabilność i pokój Republiki. Interpretacja konstytucji dostosowana do uzyskania konkretnych celów politycznych jest moralnie nie do przyjęcia” – głosi komunikat wenezuelskiego episkopatu.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.