W Kościele katolickim Stanów Zjednoczonych trwa od 6 do 12 stycznia Krajowy Tydzień Migracji. Jego tegoroczne obchody wiążą się z nadzieją na polepszenie sytuacji prawnej imigrantów o nieudokumentowanym statusie.
Biskupi nawiązali przy tej okazji do mijającej w tym roku 10. rocznicy wspólnego listu episkopatów USA i Meksyku, który nosił tytuł: „Już nie obcy. Razem na drodze nadziei”.
Przepisy imigracyjne stworzyły nową „podklasę” obywateli – pisali biskupi w wydanym przed 10 laty liście. Obiecali w nim, że włożą więcej wysiłku w edukację zarówno wierzących, jak i polityków w zakresie katolickiej nauki społecznej dotyczącej kwestii imigracji.
W obecnym Tygodniu amerykańscy biskupi wezwali wiernych do uczestnictwa w kampanii wysyłania kartek pocztowych do Kongresu z żądaniem zmiany prawa imigracyjnego. Zachęcają, aby motywując potrzebę zmiany legislatury położyć szczególny nacisk na łączenie rodzin i przypominać o przyczynach ruchów migracyjnych, związanych z dysproporcjami między krajami wysoko i słabo rozwiniętymi.
Komentatorzy twierdzą, że obecny czas jest korzystny, by podjąć zmiany prawa imigracyjnego. Prezydent Barack Obama, który w ostatnich wyborach prezydenckich otrzymał duże poparcie Latynosów, zapowiedział, że jeszcze w pierwszym roku swej drugiej kadencji przedstawi Kongresowi propozycję poprawienia amerykańskiego prawa imigracyjnego. Ponadto, nowo zaprzysiężeni kongresmani, zarówno z partii demokratycznej, jak i republikańskiej, deklarują dużą przychylność wprowadzeniu zmian w tej dziedzinie.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.