Krew męczenników siłą do odbudowy Kościoła

Benedykt XVI wspiera Kościół w Kambodży po prześladowaniach.

Męczeńska śmierć wielu mieszkańców Kambodży i ich świadectwo wierności prawdzie Ewangelii stanowią duchową siłę, dzięki której można odbudowywać Kościół w tym azjatyckim kraju. Do tragicznej karty w dziejach Kambodży, związanej z krwawymi rządami Czerwonych Khmerów, Benedykt XVI nawiązał w przesłaniu wideo na kongres poświęcony przyszłości kambodżańskiego Kościoła z perspektywy Soboru Watykańskiego II.

Papież wskazał, że mieszkańcy tego kraju mogą liczyć na wstawiennictwo braci i sióstr, którzy przelali swą krew na ryżowiskach. W Roku Wiary przypomniał, że to Chrystus pozostaje Dobrą Nowiną i prawdziwym światłem dla świata:

„Wspominam okres niepokojów, który zepchnął wasz kraj w ciemności. Chciałbym tu podkreślić, że wiara, odwaga i wytrwałość waszych pasterzy, a także braci i sióstr chrześcijan, z których wielu poniosło śmierć, stanowi szlachetne świadectwo wierności prawdzie Ewangelii. To świadectwo stało się bezcenną siłą duchową, dzięki której można odbudowywać wspólnotę kościelną w waszym kraju. Dziś liczni katechumeni oraz chrzty dorosłych świadczą o waszym dynamizmie i są radosnym znakiem aktywnego działania Boga w was”.

Benedykt XVI nawiązał też do przekazania uczestnikom kongresu dokumentów soborowych oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego przetłumaczonych na język kambodżański. Wyraził nadzieję, że przyczynią się one do wzrastania w wierze.

Kongres odbył się w stołecznym Phnom Penh na terenie, gdzie wzniesiona zostanie nowa katedra. Starą zrównano z ziemią w 1975 r. podczas reżimu Czerwonych Khmerów, kierowanych przez Pol Pota. Kościół powoli podnosi się po tym okresie prześladowań. Katolicy w Kambodży stanowią zaledwie 1 proc. mieszkańców.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Savonarola
  08.01.2013 02:34
  Kosciol rzymski sam tez w historii przelal wiele krwi meczennikow.Sposrod koscielnych oprawcow na pierwszym miejscu umiescilbym Tomasa Torquemade -hiszpanskiego dominikanina-inkwizytora,ale byli i inni nie mniej "zasluzeni".Polecam wszystkim podrecznik tortur zwany "Mlotem na czarownice" (Malleus Maleficarum) autorami sa dwaj dominikanie Heinrich Kramer i Jacob Sprenger.Na szczescie ten brutalny okres Kosciol ma juz chyba na zawsze za soba...Przy okazji pytanie-czy wspominanie brutalnej/krwawej historii Kosciola rzymskiego jest automatycznie atakiem na Kosciol? Po zachowaniu cenzorow na tym portalu odnosze wrazenie,ze typowa reakcja w stosunku do przypominania prawdziwej,ale jakze niewygodnej historii Kosciola jest PRZEMILCZANIE,czyli niepublikowanie postow niewygodnych dla obecnej polityki Kosciola,ktory chce uchodzic za przesladowany...nawet w takim kraju jak Polska! Smialismy sie kiedys z komunistycznej propagandy sukcesu,ale Kosciol ze swoim stronniczym traktowaniem wlasnej historii niewiele rozni sie od "czerwonych".
 • katolik
  08.01.2013 10:15
  Męczennicy za wiarę zginęli dawno, gdy była jeszcze wiara. To są ofiary prześladowań.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11