Do podjęcia nowej ewangelizacji z „odnowionym zapałem” zachęcają wiernych biskupi Azji.
Federacja episkopatów tego kontynentu opublikowała przesłanie ze swego zebrania plenarnego, które odbyło się w Wietnamie. Biskupi ostrzegają, by nie poddawać się „ospałości i pesymizmowi” wobec wyzwań, które „zagrażają tkance społecznej, stabilności rodzin i chrześcijańskiej wierze”. Trzeba natomiast „dać się prowadzić Duchowi Świętemu, który działa w świecie, w głębi naszego jestestwa, w znakach czasu oraz w tym wszystkim, co jest autentycznie ludzkie” – czytamy w dokumencie.
Uczestnicy sesji w Ho Chi Minh opracowali dziesięć wytycznych w odniesieniu do nowej ewangelizacji w Azji. Rozpoczyna je zachęta do osobistego spotkania z Jezusem i do nabrania „ducha misyjnego”, by dzielić się z innymi owym doświadczeniem. Biskupi wskazują przy tym, że przedmiot tej misji, którym jest Królestwo Boże, nie może być czymś oderwanym od otaczającej rzeczywistości. Ewangelizacja powinna przenikać różne aspekty życia, a zaangażowane w nią osoby mają być „prawdziwymi świadkami i krzewicielami wspólnoty z Bogiem, z innymi ludźmi i ze stworzeniem”.
Metodą powinien być tu dialog, biorąc pod uwagę bogactwo kultur i religii na kontynencie. Chrześcijanie mają w tym kontekście być cichymi i pokornymi świadkami, nie tracąc z oczu proroczego wymiaru swej misji. Chodzi m.in. o sprzeczności, które naruszają godność człowieka i powinny zostać napiętnowane. Wierzący mają także okazywać solidarność z ubogimi, zwłaszcza ofiarami niesprawiedliwości. Nie należy przy tym obawiać się bycia mniejszością, „posiadając nadzwyczajne bogactwo wiary, Jezusa Chrystusa, największy dar Boga dla ludzkości” – napisali do wiernych biskupi Azji.
Jakimi możliwościami dysponuje teraz Kościół oraz inne związki wyznaniowe?
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny