Do zespolenia sił dla dobra Ojczyzny wezwał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w wyemitowanym przez Telewizję Polską Orędziu Bożonarodzeniowym.
Zwracając się do Polaków w kraju i za granicą metropolita gnieźnieński zachęcał, by Rok Wiary był okazją do pogłębienia, ożywienia i wyzwolenia naszej wiary z wielorakich lęków. Ze szczególnymi życzeniami Prymas Polski zwrócił się do rodzin - dzieci, rodziców, rodzeństwa - zachęcając, by byli katolikami, którzy są rozpoznawalni, dzięki swoim słowom, postawom i czynom. Bożonarodzeniowe Orędzie Prymasa Polski wyemitowane przez Telewizję Polską w programie 1 oraz TVP Polonia zostało zarejestrowane w katedrze gnieźnieńskiej. Abp Józef Kowalczyk podkreślił w nim, że w czasie, gdy tak wielu Polaków siada do wigilijnej wieczerzy pragnie „powiedzieć dobre słowo”, podzielić się opłatkiem i złożyć najlepsze życzenia. W sposób szczególny metropolita zwrócił się do Polaków przebywających poza granicami Ojczyzny oraz żołnierzy, „którzy przeżywają tę Wigilię poza granicami ojczyzny, będąc na straży i posterunkach ryzykownych, niebezpiecznych, ale mających na celu zapewnić pokój i bezpieczeństwo”.
„Słowa moje kieruję pod adresem tych, którzy codziennie angażują się w budowanie dobra wspólnego. Wszyscy, którzy kochają ojczyznę, którzy z Polską się solidaryzują, niech zespolą siły, abyśmy poprzez codzienną pracę mogli coraz bardziej upiększać naszą codzienność” - wezwał Prymas Polski.
Nawiązując do ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI Roku Wiary abp Kowalczyk przywołał słowa bł. Jana Pawła II z początku jego pontyfikatu: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. „Niech ten Rok Wiary będzie dla nas okazją do osobistego pogłębienia naszej wiary, ożywienia jej, do wyzwolenia się z wielorakich lęków, do przezwyciężenia jakichkolwiek przeszkód, które na tej drodze wiary miałyby stanąć, abyśmy nie lękali się żyć wiarą na co dzień i świadczyć o niej, gdziekolwiek Opatrzność nas pośle” - mówił metropolita gnieźnieński
Prymas Polski życzył, by Boża Dziecina, która urodziła się w rodzinie, błogosławiła przede wszystkim naszym rodzinom, poczynając od najmłodszych, poprzez rodziców, rodzeństwo, całą wspólnotę rodzinną, tak „abyśmy mogli być katolikami, którzy słowem, postawą i czynem są rozpoznawalni”.
Na zakończenie abp Kowalczyk prosił Nowonarodzonego Chrystusa o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy Polskę stanowią. „Tym najmłodszym, którzy przyjdą dopiero na świat i tym, którzy są w jesieni swojego życia. Niech wszystkim błogosławieństwo Boże towarzyszy. Tego im z całego serca życzę i o to się będę dalej modlił. Szczęść wam Boże” - zakończył Prymas Polski.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.