Obradujący w Londynie Synod Ogólny Kościoła Anglii odrzucił możliwość „wyświęcania” kobiet na biskupów. Pomimo, że większość jego członków, w tym nominowany na nowego arcybiskupa Canterbury Justin Welby opowiedzieli się za taką możliwością, to w Izbie Laikatu propozycja ta nie zyskała niezbędnych 2/3 głosów.
Zgodnie z ustawodawstwem Synodu proponowana zmian musi uzyskać 2/3 głosów w każdej z jego trzech izb: biskupów, duchowieństwa i laikatu. Pomimo więc, że ogółem 324 członków Synodu opowiedziało się za wprowadzeniem zmian, a 122 było przeciwnych, to w Izbie Laikatu do 2/3 zabrakło 6 głosów. Konsekwencją takiego rezultatu głosowania jest konieczność odczekania z inicjowaniem procedury na tych samych warunkach do czasu ukonstytuowani się nowego Synodu Ogólnego Kościoła Anglii w 2015 roku.
Dziś zbiera się Izba Biskupów na sesji nadzwyczajnej, aby przedyskutować skutki wczorajszego głosowania. Nie brak głosów przestrzegających, że w obecnej sytuacji może w Kościele anglikańskim Anglii może dojść do rozłamów.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.