Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl przybył w piątek z sześciodniową pielgrzymką do Ziemi Świętej. Będę się modlił o pokój dla Jerozolimy i całej tej ziemi - powiedział przy powitaniu.
Jest to pierwsza podróż zwierzchnika największego Kościoła prawosławnego "do miejsc zbawienia" od jego wyboru w 2009 roku.
Cyryl I podkreślił, że odwiedza Ziemię Świętą zgodnie z tradycją, która nakazuje głowie rosyjskiego Kościoła prawosławnego odwiedzanie po otrzymaniu godności patriarchy moskiewskiego i całej Rusi zwierzchników innych Kościołów prawosławnych.
W Ziemi Świętej jest on gościem prawosławnego zwierzchnika Jerozolimy, patriarchy Teofila III. Wspólnie z nim będzie celebrował mszę w Bazylice Grobu Pańskiego.
Patriarcha Cyryl podkreślił podczas powitania, że w czasach Związku Radzieckiego odwiedziny wiernych z tego państwa w Ziemi Świętej podlegały surowym restrykcjom: pozwalano na dwie 10-12-osobowe pielgrzymki rocznie.
Jemu samemu udało się tu dotrzeć dopiero w 1969 roku. "Marzyliśmy o czasach, kiedy można będzie odwiedzać Ziemię Świętą" - powiedział.
Jak oświadczył w tych dniach minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Lieberman, w bieżącym roku Izrael odwiedziła rekordowa liczba Rosjan - około 700 000.
Podczas pobytu w Ziemi Świętej Cyryl I spotka się z prezydentem Izraela Szimonem Peresem i prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.
"Wizyta każdej głowy Kościoła jest dla nas bardzo ważna. Nam, lokalnym chrześcijanom, daje to poczucie, że nie zostaliśmy porzuceni, że nasi bracia i siostry na świecie wspierają obecność palestyńskich chrześcijan w tym regionie" - powiedział w rozmowie z PAP biskup Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej Munib Junan, znany z zaangażowania w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie i dialog międzyreligijny.
Bp Junan w sobotę będzie uczestniczył w lunchu, na którym patriarcha Cyryl I spotka się z przedstawicielami palestyńskich chrześcijan i prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Spodziewa się, że w trakcie tego spotkania zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego "wyrazi poparcie dla powstania państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku i dla (tradycji) Jerozolimy jako miasta chrześcijan, żydów i muzułmanów".
Podczas swej sześciodniowej wizyty Cyryl I odwiedzi Betlejem, rosyjskie kościoły prawosławne z Jerozolimie i w Ein Kerem, pojedzie na północ Izraela, do Nazaretu i Tyberiady, spotka się z naczelnym rabinem Izraela. Odwiedzi także Instytut Pamięci Yad Vashem.
W środę patriarcha wyjedzie do Jordanii, gdzie odwiedzi miejsce chrztu Jezusa i spotka się z królem Jordanii, Abdullahem.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.