W jednej z parafii chrzest co roku przyjmuje ok. tysiąca dorosłych osób.
O ewangelizacyjnych doświadczeniach w Chinach mówił 8 października ordynariusz diecezji Hong Kongu, kard. John Tong Hon, który z nominacji papieskiej jest przewodniczącym delegowanym XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jego obrady toczą się w Watykanie od 7-28 października br. na temat „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”.
Purpurat zwrócił uwagę, że w Hong Kongu jest wiele rodzin, które żyją w strachu przed reżimem komunistycznym, po tym jak w 1997 r. ta była kolonia brytyjska wróciła pod panowanie Chińskiej Republiki Ludowej. Kard. Tong Hon podkreślił, że słowo "kryzys" w języku chińskim ma dwa znaczenia: "zagrożenie" i "szansę". "Wobec związanej z kryzysem niepewności również niepraktykujący katolicy poszukują duchowego wsparcia ze strony Kościoła. Wielu wiernych bierze udział w katechezach, kursach biblijnych i teologicznych seminariach, aby pogłębiać swoją wiarę i móc głosić Ewangelię" - relacjonował chiński hierarcha. Poinformował, że w jego diecezji pracuje ponad tysiąc dobrze wykształconych katechetów wolontariuszy. Ponadto w tym roku ponad 3 tys. osób dorosłych w okresie Wielkanocnym przyjęło sakrament Chrztu św. Także sąsiadująca z Hong Kongiem diecezja Makao, podjęła podobne wysiłki i również odnotowuje w ostatnich latach wzrost liczby nowoochrzczonych.
Kard. Tong Hon przytoczył relację proboszcza jednej z wiejskich parafii na terenie północnych Chin, który opowiedział mu o swoich doświadczeniach ewangelizacyjnych. "Po wielu modlitwach ksiądz podzielił wiernych na dwie grupy i przydzielił im róże zadania. Nowoochrzczonych poprosił, aby przyprowadzili swoich niewierzących przyjaciół i krewnych na katechezę, a tym którzy należą do Kościoła od dawna polecił, aby katechizowali katechumenów. W czasie nauki katechizmu kapłan modlił się gorąco w kościele. W końcu po pewnym czasie doszło do tego, że w parafii, co roku, Chrzest św. przyjmuje ponad tysiąc osób" - powiedział emerytowany biskup Hong Kongu.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).