Ordynariusz włoskiej diecezji Carpi, którego Paolo Gabriele wskazał jako jednego z nieumyślnych inspiratorów kradzieży dokumentów z papieskiego biurka, wyraził zdumienie wczorajszymi zeznaniami byłego papieskiego kamerdynera. Jego proces trwa w Watykanie.
Bp Francesco Cavina przypomniał, że dokumenty zaczęły wyciekać w 2006 r., gdy jeszcze nie znał Gabrielego. - Poznałem go poza Watykanem, w szkole katolickiej, do której chodzą jego dzieci. Odbyłem tam serię spotkań katechetycznych z rodzicami. Z tej okazji i ze względu na to, że obydwaj pracowaliśmy w Stolicy Apostolskiej zaczęła się nasza znajomość - wyjaśnił hierarcha. Dodał, że ich rozmowy zawsze dotyczyły dzieci i rodziny, „niczego więcej”.
Podczas drugiego posiedzenia Trybunału Państwa Watykańskiego były papieski kamerdyner stwierdził, że nie miał wspólników, ale wymienił nazwiska siedmiu osób, rozmowy z którymi „podsunęły mu myśl” o zbieraniu poufnych dokumentów. Są wśród nich m.in. kardynałowie: Angelo Comastri (papieski wikariusz dla Państwa Watykańskiego i archiprezbiter bazyliki św. Piotra) i Paolo Sardi (emerytowany wicekamerling Kościoła, a wcześniej pracownik Sekretariatu Stanu), bp Francesco Cavina, obecny ordynariusz włoskiej diecezji Carpi oraz należąca do kręgu bliskich współpracowników Benedykta XVI pani Ingrid Stampa.
- Nie potrafię zrozumieć, co on próbuje zasugerować - dodał bp Cavina. Przychodzi mu na myśl jedynie fakt, że Gabriele był pełen uznania dla treści jego wystąpień w szkole i bardzo bezpośredniego języka, jakim były wyrażone.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.