Dzień Papieski - obchody w całym kraju

„Jan Paweł II – Papież Rodziny” – to hasło XII Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie 14 października w kraju i za jego granicami.

Obchody centralne zaplanowano w Warszawie, ale w wielu innych miastach trwać będą modlitwy, koncerty, promowanie nauczania papieskiego nt. rodziny oraz zbiórka na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która finansuje stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Rodziny” wybrano ze względu na to, że małżeństwo i rodzina zajmowały szczególne miejsce w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie papieża Jana Pawła II. Wśród bardzo wielu tekstów, które wygłosił lub napisał, najważniejsze z nich to cykl 127 katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, adhortacja „Familiaris consortio” List do Rodzin, encyklika „Evangelium vitae” i szczególnie kazanie, wygłoszone w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991 r. Jan Paweł II konsekwentnie bronił świętości i nierozerwalności małżeństwa, życia, praw rodziny. Sprzeciwiał się zrównaniu związków jednopłciowych z rodziną, podkreślał, że rodzina jest drogą Kościoła, drogą pierwszą i najważniejszą.

Z okazji Dnia Papieskiego biskupi polscy wystosowali list, w którym zaznaczają, że w sytuacji kryzysu kulturowego i ideowego ich niepokój budzą wszystkie ataki na rodzinę i "próby przedefiniowania pojęcia rodziny jako luźnego związku”. Przejawami tego kryzysu są: osłabienie więzi rodzinnej, patologie, plaga rozwodów, „wolne” związki praktykowane już od młodości, często za zgodą rodziców oraz brak otwarcia małżonków na dar życia. Biskupi ubolewają również z powodu coraz większego przyzwolenia społecznego na te zjawiska i często brak jakiejkolwiek reakcji ze strony bliskich osób. Zachęcają też, by 14 października modlić się o świętość polskich małżeństw i rodzin, o otwartość na dar życia, o mądrość dla ustawodawców, odwagę dla samorządów, aby wzmocnić rodzinę jako podstawową komórkę życia społecznego.

W ramach przygotowań do Dnia Papieskiego, Fundacja Świętego Mikołaja wspólnie z Fundacją Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, rozpoczęła ogólnopolską multimedialną kampanię społeczną promującą Dzień. Głównym celem akcji jest rozpowszechnianie myśli papieża Polaka oraz promocja tegorocznego hasła „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Program kampanii przewiduje m.in. emisję trzydziestosekundowego filmu reklamowego w TVP i TVN. W trakcie trwania kampanii i w czasie obchodów zbierane są fundusze na rzecz programu stypendialnego dla ubogiej i zdolnej młodzieży z terenów wiejskich, prowadzonego przez „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Fundacja Świętego Mikołaja wspiera organizację kampanii Dnia Papieskiego od 2005 roku. „Dzień Papieski to nie tylko święto, podczas którego będziemy wspominać Jana Pawła II. To także doskonała okazja do tego, aby wprowadzić w życie postulaty miłości bliźniego i wzajemnej pomocy, o których Papież mówił tak często. Do 15 października działa specjalny numer, pod który można wysyłać sms-y. Zgromadzone środki zostaną przekazane na stypendia dla zdolnej młodzieży z małych miasteczek i terenów wiejskich” – mówi Leszek Zaborowski, koordynator z Fundacji Świętego Mikołaja, współorganizującej kampanię.

Fundusz stypendialny można wesprzeć wysyłając SMS pod numer 72 50 (koszt 2,46 zł z VAT), dzwoniąc na numer: 704 20 7250 (2,50 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.

Trzydziestosekundowy film reklamowy XII Dnia Papieskiego emitują TVP i TVN. Reklamę radiową zaś można usłyszeć na antenach Polskiego Radia, Grupy Radiowej Agory, sieci Radia Plus oraz licznych rozgłośni katolickich.

Kampania reklamowa obejmuj także ok. 40 tytułów prasowych, m. in.: Gazetę Wyborczą, Rzeczpospolitą, Gościa Niedzielnego, Niedzielę, Nową Trybunę Opolską, Urodę, Vivę, W Drodze czy Zwierciadło.

Uzupełnieniem działań reklamowych jest promocja w internecie. Na terenie całej Polski zostanie umieszczonych niemal 400 billboardów. Powierzchnia reklamowa została przekazana bezpłatnie lub za symboliczną opłatą.

Główne obchody XII Dnia Papieskiego zaplanowane są w Warszawie. W dwudniowym programie jest Gala Nagród TOTUS, Msze święte oraz koncert na pl. Zamkowych i Apel miasta Warszawy. Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierać będą pieniądze na stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży.

11 października o godzinie 11.00 w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostanie przedstawiona lista nominowanych do Nagród TOTUS 2012.

Gala Nagród TOTUS zaplanowana jest na 13 października. Podczas jej trwania zostaną wręczone tzw. katolickie Noble, dla zasłużonych osób, instytucji i organizacji w jednej z czterech kategorii: „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza", „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" oraz „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach". Transmisja Gali rozpocznie się o godzinie 16:50 w TVP2. W czasie Gali wystąpią Kasia Kowalska, Ania Wyszkoni i bracia Cugowscy.

Natomiast w niedzielę, 14 października, obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się od Mszy św. w kościele św. Krzyża celebrowanej przez abp. Tadeusza Gocłowskiego o godz. 9.00. Po południu, na placu Zamkowym, o godzinie 16.00 rozpocznie się koncert transmitowany przez Telewizję Polską. Wystąpią zespół Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, Natalia Niemen i Mate.O, bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family.

Po koncercie, około godziny 16.50, będzie miał miejsce Apel miasta Warszawy – czyli część koncertu przygotowana przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Następnie uczestnicy obchodów przeniosą się do kościoła akademickiego św. Anny, gdzie wezmą udział w Mszy św. sprawowanej w intencji dobrego rozpoczęcia nowego roku akademickiego.

Jak co roku, wolontariusze zbierać będą pieniądze na stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obecnie stypendystami Fundacji jest 2,5 tys. młodych osób, ponad 150 osób ukończyło już studia na renomowanych wyższych uczelniach w całym kraju. Dla stypendystów organizuje się obozy w dużych miastach, zwłaszcza akademickich, co ma zachęcić młodzież z małych ośrodków żeby kontynuowała w takich miejscach naukę na znanych uczelniach. W ubiegłym roku, podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tys. zł.

Obchody Dnia Papieskiego są coraz prężniej organizowane w wielu miastach w Polsce oraz poza jej granicami, w tym we wszystkich polskich parafiach w Wielkiej Brytanii, Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Na przykład w Gdańsku 13 października na ulicy Długiej stypendyści w charakterystycznych żółtych koszulkach z logo Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą śpiewać oraz częstować przechodniów cukierkami. Dodatkowo będą wręczać zaproszenia na koncert. W niedzielę 14 października w kościołach w całym Trójmieście stypendyści będą dawać świadectwa. W Kościele Najświętszego Serca Jezusowego (przy ul. Zator-Przytockiego 3) w Gdańsku Wrzeszczu o godz. 14.00 odbędzie się koncert. Zostanie on w całości przygotowany i zrealizowany przez stypendystów Fundacji. - Przypomniane zostaną słowa Papieża Jana Pawła II, usłyszymy gospel oraz prezentację o stypendystach - informuje Magdalena Beczek, rzecznik prasowy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. I dodaje "zapraszamy wszystkich na to kulminacyjne wydarzenie obchodów Dnia Papieskiego!"

- Stypendyści Fundacji angażują się w szereg działań mających na celu przypomnieć słowa Papieża na temat rodziny i jej wartości w życiu społecznym - wyjaśnia Beczek. - Przybliżą oni również ideę Fundacji, która narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. - dodaje.

W Kielcach 13 października młodzież spotka się na Mszy św. w bazylice katedralnej, odbędzie się wtedy także happening na głównym deptaku miasta. Natomiast w niedzielę 14 października główna Msza św. przewidziana jest w kościele św. Maksymiliana. Przez cały dzień stypendyści będą dawali świadectwa i przygotowywali liturgię wszystkich Mszy św. Zaplanowany jest także koncert muzyczny.

Bydgoskie obchody Dnia Papieskiego zdominują inicjatywy młodych. 13 października Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Bydgoskiej zaprasza na Procesję Różańcową, która przejdzie ulicami miasta. – Wyruszymy spod Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II przy ulicy Nowodworskiej i pójdziemy w kierunku bydgoskiej katedry – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Dariusz Białkowski. Modlitwa rozpocznie się o godz. 19.30. Rozważania będą dotyczyły tematyki wiary. Zostaną odczytane przez uczniów bydgoskiego „katolika” oraz przez członków ruchów i stowarzyszeń.

Modlitwę ulicami zakończy „Nabożeństwo Słowa Bożego” w katedrze, które wpisze się również w specjalne triduum inaugurujące w diecezji – ogłoszony przez Ojca Świętego – Rok Wiary.

14 października zostanie przeprowadzona „Bydgoska Karoliada” - turniej między parafiami. Obejmie on konkurencje sportowe, artystyczne i intelektualne oraz szczególną rywalizację dla „Klubów Kibica”. Wszystko rozpocznie się w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” o godz. 15. Jak dodaje Sylwia Finc z Fundacji „Wiatrak”, która wraz z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy jest odpowiedzialna za zabawę, turniej ma stać się wyjątkową okazją do integracji parafii. – Szczególnie w kończącym się roku duszpasterskim, który przeżywaliśmy pod hasłem „Kościół naszym domem” – powiedziała.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku, jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez szerzenie nauczania PapieŜa i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Fundacja organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieŜy w wieku szkolnym, organizuje teŜ Konkurs Akademicki o indeks na studia dziennikarskie i polityki społecznej. Dzięki zbiórkom funduszy, juŜ 2500 młodych osób otrzymało stypendia i może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9