KEP o pojednaniu polsko-rosyjskim

Przyjęcie dokumentu o pojednaniu narodów Polski i Rosji jest ważnym krokiem dla obu Kościołów i narodów - powiedział kard. Stanisław Dziwisz przed rozpoczęciem obrad Konferencji Episkopatu Polski. KEP ma m.in. podsumowywać wizytę Cyryla I i skutki przyjęcia dokumentu o pojednaniu.

Podsumowanie spotkania z Cyrylem I i obchody Roku Wiary - to główne tematy dwudniowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które we wtorek rozpoczęło się w Warszawie.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił przed obradami, że wspólny dokument o pojednaniu "jest ważnym krokiem dla obu Kościołów i obu narodów". Według niego "najwyższy czas, żeby doszło do pojednania między sąsiadami". Dodał, że Jan Paweł II dążył do pojednania obu Kościołów; były już ustalone spotkania papieża z poprzednim patriarchą Aleksym II, ale do nich nie doszło. "Jan Paweł II znał duszę rosyjską; on studiował kulturę rosyjską" - powiedział metropolita krakowski.

Pytany przez dziennikarzy, czy dojdzie do spotkania papieża Benedykta XVI z patriarchą Cyrylem I, kard. Dziwisz odpowiedział, że "wszystko do tego zmierza".

Prymas senior kard. Józef Glemp podkreślił, że dokument jest "kolejnym krokiem uczynionym na drodze do pojednania". "I w tym zakresie potrzeba mobilizacji ducha, a szczególnie modlitwy, by to wielkie przedsięwzięcie się udało, by było wprowadzane systematycznie, z chrześcijańską wiarą i miłością" - dodał.

Zdaniem kard. Glempa, pojednanie narodów Polski i Rosji, to kwestia przyszłości i to "dosyć odległej". "Pierwszym i najważniejszym zadaniem na tej drodze jest zbliżenie się duchownych - katolickich i prawosławnych" - podkreślił prymas senior.

Wcześniej abp Józef Michalik w rozmowie z PAP mówił, że do realizacji przesłania o pojednaniu obu narodów konieczna jest ich jedność. Przypomniał, że Kościół katolicki w Polsce podjął już wysiłek m.in. w zakresie pojednania z Niemcami, Ukraińcami i z Kościołem grekokatolickim.

W ocenie arcybiskupa Michalika każdy kto spokojnie, bez uprzedzeń przeczyta przesłanie o pojednaniu obu narodów - Polski i Rosji, zobaczy, że jest w nim promocja Ewangelii. Wyjaśniał, że dokument ten nie powstał z inspiracji i motywacji politycznej; dojrzewała "potrzeba pojednania wśród prostych ludzi szczerej wiary".

Podczas obrad biskupi zapoznają się też z ogólnopolskimi przedsięwzięciami duszpasterskimi związanymi z Rokiem Wiary.

Jak poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, biskupi podziękują podczas mszy św. za 30 lat pracy w tym budynku KEP, który został wzniesiony po to, by służył całej Konferencji. W Biurze Prasowym Episkopatu przygotowany został krótki film przypominający początki funkcjonowania domu biskupów. Zaprezentowany on zostanie w czasie obrad.

W niedzielę, 14 października - jak oświadczył ks. Kloch - budynek KEP - będzie otwarty dla wszystkich i będzie można go zwiedzać, zobaczyć m.in. salę plenarną obrad biskupów, obejrzeć podsłuchy, jakie były zakładane w okresie komunizmu, pamiątki po Janie Pawle II, pomodlić na klęczniku w kaplicy KEP, na którym modlił się Jan Paweł II, porozmawiać z sekretarzem KEP bp. Wojciechem Polakiem i obejrzeć krótki film.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9