Chiński rząd opublikował 24 zasady, zgodnie z którymi obywatele powinni opiekować się rodzicami. Konieczność formułowania odgórnych wytycznych jest oznaką głębokich przemian społecznych w kraju, gdzie troska o starszych zawsze była jedną z podstawowych cnót.
Opublikowane przez władze reguły oparte są na 24 opowieściach o posłusznych dzieciach z czasów dynastii Yuan, która rządziła krajem w latach 1279-1368. Zgodnie z nowymi wytycznymi należy spędzać z rodzicami wakacje, a w ciągu roku dzwonić do nich przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli są rozwiedzeni, należy wspierać ich w poszukiwaniach nowych małżonków.
Dzieci powinny również zabierać rodziców do kina na filmy z czasów ich młodości, cierpliwie słuchać ich wspomnień i historii, a także uczyć ich obsługi komputera oraz korzystania z poczty elektronicznej i internetu. Należy świętować ich urodziny, robić im jak najwięcej zdjęć i jak najczęściej umożliwiać im spotkania z wnukami.
Troska o starszych zawsze należała w Chinach do najważniejszych powinności dzieci, a fakt, że władze muszą im to w ten sposób doradzać, świadczy o głębokich przemianach społecznych dokonujących się w tym kraju. "Obowiązek dbania o rodziców wypływa z naszej tradycji. Jednak sprawowanie codziennej opieki nad rodzicami przez dorosłe dzieci staje się coraz trudniejsze z powodu mobilności społeczeństwa. Młodzi ludzie często wyjeżdżają z domów na studia lub w poszukiwaniu pracy i ostatecznie osiadają z dala od rodzinnych miast czy wsi" - wyjaśniła PAP socjolog z Uniwersytetu Sun Yat-sena w Kantonie dr Law Koon-Chui.
Zdaniem części ekspertów tradycja, zgodnie z którą osobom starszym należy okazywać szacunek, powoli słabnie. "Modernizacja, migracje ludności, polityka dotycząca populacji, ceny rynkowe, obniżenie się zaufania społecznego, stres i konkurencja w pracy zmieniły stosunek ludności do osób starszych. Na przykład w środkach komunikacji publicznej mało kto ustępuje starszym miejsca. Słyszy się też o tym, że nikt nie pomaga wstać starszej osobie, która się przewróci" - ocenił dla PAP dziekan Instytutu Polityki Społecznej tej samej uczelni dr Kinglun Ngok.
W nowych regułach rząd sugeruje też, by wspierać rodziców finansowo, wysyłając im co miesiąc pieniądze, opłacając wizyty u lekarza i wykupując polisy ubezpieczeniowe. Właśnie te wytyczne wzbudzają najwięcej kontrowersji, gdyż w opinii niektórych ekspertów są ze strony władz próbą zrzucenia z siebie odpowiedzialności za los osób starszych. Jak pisze hongkoński dziennik "South China Morning Post", takie wezwania ukazują pilną potrzebę zatroszczenia się o coraz liczniejszą grupę osób starszych, które nie mogą liczyć na zbyt wiele ze strony państwowego systemu opieki społecznej.
Polityka jednego dziecka, rozwój i podążające za nim zmiany światopoglądowe sprawiają, że chińskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw na świecie. Odsetek osób po 60. roku życia wynosi tam ponad 10 proc., z czego ponad połowa mieszka samotnie. 33 mln osób starszych w Chinach wymagają stałej opieki.
Powiększający się z roku na rok udział osób starszych w społeczeństwie sprawia, że państwo musi wypłacać coraz więcej emerytur, podczas gdy wpływy ze składek osób pracujących nie rosną równie szybko. Według badań przeprowadzonych przez Bank of China i Deutsche Bank, do końca 2013 roku deficyt chińskiego funduszu emerytalnego powiększy się do 18,3 bln juanów (prawie 10 bln zł). Rząd stoi w obliczu konieczności przeprowadzenia reformy emerytalnej, ale na proponowane przez niego wydłużenie wieku emerytalnego do 65 lat nie zgadza się większość społeczeństwa.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.