Wizytę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski złożył wczoraj (10.08) sekretarz generalny niemieckiego Episkopatu – ks. prał. Hans Langendörfer. Z bp. Wojciechem Polakiem rozmawiali m.in. o przygotowaniach do Roku Wiary i zbliżającym się podpisaniu przesłania o polsko-rosyjskim pojednaniu.
Rozmowy o życiu Kościoła w Polsce i w Niemczech wypełniły spotkanie Sekretarzy Generalnych Episkopatów Polski i Niemiec. Ks. prał. Hans Langendörfer przybył dziś do Warszawy na zaproszenie sekretarza generalnego Episkopatu Polski bp. Wojciecha Polaka. Choć z inicjatywą bezpośrednich rozmów – jak mówi bp Polak – wyszedł w Edynburgu ks. Langendörfer, już od 16 lat pełniący funkcję sekretarza generalnego i składający już wcześniej tego typu wizyty poprzednim sekretarzom generalnym w Polsce.
Sekretarze Generalni wymienili, jakie inicjatywy podejmą Konferencje Episkopatów w kontekście Roku Wiary i nowej ewangelizacji. Jak zaznacza bp Polak, jego gość żywo był zainteresowany tym, że Kościół w Polsce powołał Zespół ds. Nowej Ewangelizacji, a w ostatnim czasie odbył się I Kongres Nowej Ewangelizacji, czyli wspólnot ewangelizacyjnych.
Przedmiotem rozmów były też kwestie udziału biskupów polskich na zebraniach Episkopatu Niemiec i udziału przedstawicieli niemieckiego Episkopatu na zebraniach plenarnych w Polsce.
Sekretarze Generalni rozmawiali także o mającym zostać podpisanym 17 sierpnia w Polsce przesłaniu o pojednaniu Narodów Polski i Rosji, w kontekście którego przywołuje się polsko-niemieckie pojednanie, zapoczątkowane listem biskupów polskich do biskupów niemieckich z roku 1965 r. Ksiądz prałat Langendörfer, jak relacjonuje bp Polak, zaznaczył, że dopiero w 1995 roku, czyli w 30. rocznicę wymiany listów, dostrzeżono owoce tamtego wydarzenia. – I tak samo tutaj, mówiliśmy, że jest to proces, który się dopiero rozpoczyna, początek pewnej drogi, która być może wymaga nie tylko trzydziestu lat, a może i nawet więcej.
Biskup Polak został zaproszony do złożenia rewizyty w Bonn, gdzie swoją siedzibę ma Konferencja Episkopatu Niemiec.
Posłuchaj komentarzy bpa Polaka po spotkaniu:
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.