Porozmawiajmy - mówią grekokatolicy

Wolę dialogu z prawosławnym patriarchatem Moskwy zadeklarował duchowy zwierzchnik ukraińskich grekokatolików w wywiadzie dla dwutygodnika włoskich księży sercanów Il Regno.

Światosław Szewczuk jest od ponad roku kijowsko-halickim arcybiskupem większym. Zwrócił on uwagę, że mimo wymiany korespondencji nie doszło na razie do bezpośredniego spotkania z przedstawicielami patriarchatu moskiewskiego.

„Nie rozpoczęliśmy jeszcze poważnego dialogu ze względu na utrzymujące się problemy – zauważył abp Szewczuk. – Jestem gotowy do dialogu, a nawet uważam, że potrzebujemy procesu pojednania z Rosyjską Cerkwią Prawosławną”. Jak przypomniał ukraiński hierarcha, od 20 lat powraca jak refren opinia, że grekokatolicy są przeszkodą w spotkaniu patriarchy moskiewskiego z Papieżem. „Nie udało się nam jednak jeszcze skonfrontować na temat prawdy historycznej i rzeczywistości duszpasterskiej – powiedział greckokatolicki arcybiskup większy. – Dialog powinien się toczyć przede wszystkim na Ukrainie. Moim naturalnym rozmówcą byłby metropolita kijowski związanego z Moskwą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Z tą Cerkwią mamy stałe kontakty na płaszczyźnie duszpasterskiej, socjalnej i ekumenicznej. Jeżeli patriarchat moskiewski pozwoli jej rozmawiać z nami również w jego imieniu, dialog mógłby być łatwiejszy i bardziej konstruktywny” – uważa zwierzchnik grekokatolików Ukrainy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10