Peregrynacja Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia jest wydarzeniem historyczne i bez precedensu – podkreślił w specjalnym liście przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. W ramach peregrynacji od Władywostoku do Fatimy Ikona przejechała już ok. 20 tys. km przez Kazachstan, Daleki Wschód, Syberię, Moskwę, Białoruś i Ukrainę.
List przeora jasnogórskiego klasztoru stanowi oficjalne poparcie inicjatywy obrońców życia. „Jako przeor Jasnej Góry zwracam się do wszystkich wierzących, aby pielgrzymującą przez świat ‘Od Oceanu do Oceanu’ Matkę Bożą w kopii Ikony Częstochowskiej przyjęli z wielką czcią w swoich krajach, miastach i wsiach, a przede wszystkim w swoich sercach, opowiadając się po stronie cywilizacji życia i miłości” – podkreślił o. Majewski. Przypomniał, że kult ikony oraz wielkie zaangażowanie w ochronę ludzkiego życia i rodziny łączą Kościoły prawosławny i katolicki.
26 lipca zakończyła się prawosławna część pielgrzymki i Ikona została przekazana katolikom. Będzie uczestniczyć w ogólno-białoruskim Spotkaniu Młodzieży Katolickiej w Iwieńcu, a następnie odwiedzi Łotwę i Litwę. Całość trasy obejmuje obecnie 23 kraje Azji i Europy.
W Wiedniu będzie uczestniczyć w Światowym Kongresie Modlitwy w Obronie Życia w dniach od 4 do 7 października. Potem kolejno odwiedzi: Lichtenstein, Szwajcarię, Niemcy, Belgię, Wielką Brytanię, Irlandię, Francję, Hiszpanię i Portugalię, gdzie zatrzyma się w Fatimie.
28 stycznia br., liderzy ruchów obrony życia z 113 krajów złożyli przed Matką Bożą w Ikonie Częstochowskiej „Akt Powierzenia Maryi Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości”. Abp Stanisław Nowak poświęcił kopię Cudownej Ikony przeznaczoną do peregrynacji przez świat. Została ona uroczyście przyłożona do oryginału.
Więcej informacji na stronie www.odoceanudooceanu.pl.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.