I Kongres Nowej Ewangelizacji rozpocznie się w sobotę 28 lipca w Kostrzynie nad Odrą. Wydarzenie potrwa do 5 sierpnia równolegle i w łączności z Przystankiem Jezus, który organizowany jest po raz 13. w czasie Festiwalu Przystanek Woodstock. Na gości Kongresu czeka bogaty program debat, rekolekcji czy koncertów muzyki chrześcijańskiej.
Ostatniego dnia Kongresu zostanie ustawiony Krzyż Przystanku Jezus, a ewangelizatorzy tradycyjnie wyjdą na pole Przystanku Woodstock, by głosić Dobrą Nowinę o Chrystusie.
- Kościół nie może być nieobecny w miejscu, gdzie gromadzi się największa reprezentacja polskiej młodzieży. Na polu woodstockowym pojawiliśmy się po raz pierwszy w 1998 r., z bardzo prostego zapotrzebowania: młodzi przyjeżdżający na Przystanek Woodstock pochodzą z rodzin, w których zostali ochrzczeni, przystąpili do pierwszej komunii i bierzmowania, ale później już niekoniecznie ich drogi do Kościoła były wydeptywane. Stwierdziliśmy, że chcemy tym młodym ludziom towarzyszyć - uważa ks. Godnarski.
Osoby biorące udział w Festiwalu Przystanek Woodstock, będą mogły m.in. obejrzeć spoty ewangelizacyjne. Będą one wyświetlane w namiocie kongresowym oraz na ekranie Przystanku Jezus na terenie Festiwalu. Odbędą się ponadto przemarsze i ewangelizacyjne przejazdy motocyklowe, prezentacje krótkich form teatralnych, wystawy i spotkania tematyczne. Wiele osób wygłosi własne świadectwa o tym, jak powróciły do wiary.
- Jesteśmy, jako Przystanek Jezus, zaproszeni na Festiwal, mamy swój podest i ekran, i na nim właśnie będziemy wyświetlać spoty – informuje ks. Godnarski.
Krótkie prezentacje multimedialne przygotują sami uczestnicy - każde środowisko reprezentowane na Kongresie ma prawo wyemitować 15-sekundowy spot prezentujący prowadzoną przez siebie posługę ewangelizacyjną. Mogą również przygotować 30-sekundowy spot ewangelizacyjny.
Do kogo szczególnie skierowana jest w Polsce nowa ewangelizacja? – Takie rozeznanie musi mieć charakter lokalny. W Krakowie, podczas dużej akcji ewangelizacyjnej w październiku, chcemy dotrzeć np. do studentów i młodzieży licealnej. Myślimy też, by na wiosnę przyszłego roku rozpocząć ewangelizację Nowej Huty, obszaru mającego swoje problemy związane głównie z bezrobociem. Jest też inicjatywa ewangelizacyjna skierowana tam do Romów. Każde miejsce ma swoją specyfikę – wyjaśnia bp Ryś.
- Za każdym razem ostatecznie chodzi o to, by docierać do tych, których nie ma w Kościele. Problem nie leży w tym, do kogo, ale przez kogo docierać. Nowa ewangelizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy mamy obok siebie wspólnoty ludzi świeckich, którzy mają bliższy kontakt z tymi, do których my jako duchowni nie mamy żadnych możliwości dotarcia – dodaje.
Szczegóły Kongresu oraz aktualności znaleźć można na stronach www.przystanekjezus.pl, www.nowaewangelizacja.org oraz na profilu www.facebook.com/PrzystanekJezus.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).