Stolica Apostolska jest zadowolona z pozytywnych ocen ekspertów Moneyval, a zarazem gotowa wprowadzić wymagane przez nich poprawki.
Poważnie potraktuje np. pewien sceptycyzm, wyrażony przez nich co do konkretnego funkcjonowania powołanego w Watykanie Urzędu Informacji Finansowej. Jest im wdzięczna za te uwagi – powiedział dziś w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej ks. Ettore Balestrero z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Skomentował on odnoszący się do Watykanu raport Komitetu Specjalnego Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, pracującego pod egidą Rady Europy.
Podsekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami stał na czele delegacji watykańskiej, która uczestniczyła 4 lipca w sesji plenarnej Moneyval. Przedyskutowano na niej i zatwierdzono pierwszy raport oceniający kroki podjęte przez Stolicę Apostolską i Państwo Watykańskie celem zapobiegania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Raport docenia, że Watykan w bardzo krótkim czasie zrobił długą drogę. Na 16 głównych rekomendacji Moneyval z dziewięcioma Stolica Apostolska jest „zgodna” lub „w szerokiej mierze zgodna”. Na 45 zaleceń z 22-oma okazała się w pełni zgodna, podczas gdy z 23-ema przynajmniej częściowo niezgodna i musi je jeszcze dopracować. Ks. Balestrero podkreślił, że w Watykanie podjęto nad tym w ostatnich miesiącach intensywną pracę. Zapewnił, że będzie ona kontynuowana.
„Opublikowany dziś raport nie stanowi zatem zakończenia, ale kamień milowy naszego stałego zaangażowania, by łączyć wysiłek moralny z wysokim poziomem technicznym. Zrobiliśmy więc definitywny krok, kładąc fundamenty «domu», czyli takiego systemu walki z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, który byłby solidny i zrównoważony. Teraz chcemy wznieść w całości «budynek», który wykaże wolę Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego, by być godnym zaufania «partnerem» wspólnoty międzynarodowej” – powiedział ks. Balestrero.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy duchowny wyjaśnił m.in., że na ocenę ze strony Moneyval nie miała żadnego wpływu sprawa zwolnienia ze stanowiska prezesa banku watykańskiego IOR Ettore Gotti Tedeschiego. Zapewnił ponadto, że Stolica Apostolska nadal jest w pełni gotowa do współpracy z włoskim wymiarem sprawiedliwości.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.