Zatrzymania w sprawie kradzieży Księgi św. Jakuba

Cztery osoby zostały zatrzymane w Hiszpanii w związku z zaginięciem w ubiegłym roku Kodeksu Kalikstyńskiego z katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela - poinformowała w środę hiszpańska policja. Pochodzący z XII wieku manuskrypt nie został odnaleziony.

Zatrzymani to były kościelny wraz z żoną i synem oraz inna kobieta związana z tą rodziną. Nie podano ich tożsamości. Główny podejrzany pracował w katedrze św. Jakuba przez ponad 25 lat, a w zeszłym roku został zwolniony - podała policja.

Kodeks Kalikstyński, nazywany też Księgą św. Jakuba, to pochodzący z XII wieku manuskrypt. Rękopis, wykonany na polecenie papieża Kaliksta II, zawiera informacje o szlaku św. Jakuba, regulacje dotyczące jego kultu, jak również opisy cudów przypisywanych świętemu.

Kodeks skradziono z sejfu w katedrze Santiago de Compostela, będącej celem pielgrzymek starodawną drogą Camino de Santiago. W katedrze jest rzekomo pochowany jeden z dwunastu apostołów, św. Jakub, który według tradycji Kościoła przybył do Hiszpanii szerzyć chrześcijaństwo.

Policja twierdzi, że jest blisko odnalezienia bogato ilustrowanego manuskryptu, uznawanego za część dziedzictwa kulturowego i religijnego Hiszpanii. "Myślę, że zmierzamy w dobrym kierunku, aby rozwiązać tę sprawę. Głównym celem jest odnalezienie Kodeksu" - powiedział w radiu szef hiszpańskiej policji, Ignacio Cosido.

Także w środę policja poinformowała, że odzyskała co najmniej 1,2 mln euro, osiem kopii Kodeksu i innych starożytnych ksiąg, które również zniknęły z katedry. Funkcjonariusze znaleźli również dokumenty i korespondencję osób zajmujących wysokie stanowiska kościelne oraz klucze do budynków gospodarczych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8