Sanktuarium obdarowane złotą różą papieską ma nieść Chrystusa światu – przypomniał abp Stanisław Gądecki w liście pasterskim, który zostanie odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej w najbliższą niedzielę.
Metropolita poznański będzie przewodniczył 24 czerwca uroczystościom przekazania złotej róży papieskiej sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze koło Gostynia.
W liście pasterskim abp Gądecki przypomina, że świętogórska złota róża jest czwartą z tych, które znajdują się w Polsce. „Pierwszą ofiarował sanktuarium na Jasnej Górze Paweł VI w 1966 roku z okazji Tysiąclecia Chrztu Polski. Ponieważ władze komunistyczne nie dopuściły wtedy do jego wizyty w naszym kraju, przywiózł ją dopiero Benedykt XVI w 2006 roku. Na Jasnej Górze jest także złota róża, którą w 1979 roku ofiarował Jan Paweł II. Ten sam papież w 1987 roku przekazał złotą różę dla sanktuarium Matki Boskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej” – pisze abp Gądecki.
Metropolita poznański zaznaczył także, że w Polsce przechowywana jest także czarna róża papieska, jedyna tego rodzaju na świecie, którą w 2006 roku Benedykt XVI przekazał Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
„Zwyczaj ofiarowania złotej róży sięga dziesiątego wieku i jest zastrzeżony tylko papieżowi. Poświęcana przez niego w okresie Wielkiego Postu, symbolizuje ona radość i wesele na myśl o zbliżającej się Wielkanocy. Stąd każda osoba, która ją otrzymywała, miała za zadanie nieść dobry zapach Chrystusa poprzez swoje życie i dzieła dokonywane w służbie Kościoła” – pisze w liście pasterskim abp Gądecki.
Jak zaznacza metropolita poznański, pielgrzymi udający się do sanktuariów maryjnych uczestniczą w błogosławieństwie, które trwa „z pokolenia na pokolenie”. Wielkie rzesze pielgrzymów od dawien dawna przybywających na to święte miejsce oraz sława dokonujących się tam cudów sprawiły, że już pięćset lat temu biskup poznański Jan Lubrański wydał dekret potwierdzający nadprzyrodzony charakter dokonujących się na Świętej Górze „wielkich rzeczy” za wstawiennictwem Maryi.
„Szczególnie doniosłym zwieńczeniem nieprzerwanej historii cudów i łask dokonujących się na Świętej Górze była uroczystość ukoronowania obrazu Matki Boskiej Róży Duchownej koronami papieskimi w czerwcu 1928 roku przez kard. Augusta Hlonda i nuncjusza apostolskiego Francesco Marmaggiego. W pięćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia – w czerwcu 1978 roku – odbyły się uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył kardynał Karol Wojtyła. Był to jego ostatni pobyt na Wielkopolskiej Ziemi przed wyborem na papieża w październiku tegoż roku” – przypomniał abp Gądecki.
„Będę prosił Matkę Bożą Różę Duchowną czczoną w Jej świętogórskim sanktuarium, aby wszystkim wiernym wypraszała łaski niesienia światu Chrystusa przez niezachwianą wiarę, silną nadzieję i gorącą miłość – tak jak Go niosła światu” – zapewnił wiernych archidiecezji poznańskiej abp Gądecki.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.