Działalność Kościoła oszczędnością dla podatników

Działalność Kościoła na rzecz Hiszpanów pozwala „zaoszczędzić kasie publicznej miliony euro”. Obszerne sprawozdanie z działalności charytatywnej za rok 2010 przedstawił opinii publicznej episkopat Hiszpanii.

Dane hiszpańskiego fiskusa zostały uzupełnione o najnowsze informacje przekazane przez poszczególne diecezje. Przedstawił je Fernando Giménez Barriocanal, wicesekretarz episkopatu ds. ekonomicznych. Kościelne sprawozdanie odbiło się szerokim echem w hiszpańskich mediach.

Sprawozdanie „ilustruje wielką działalność, jaką rozwija Kościół, i usprawiedliwia użycie środków otrzymanych przez dobrowolny wkład podatników” – powiedział podczas prezentacji Giménez Barriocanal. Choć ocena wkładu Kościoła na rzecz społeczeństwa w kategoriach ekonomicznych jest zadaniem złożonym, to jednak jego działalność w sferze duszpasterskiej, edukacyjnej, kulturalnej i asystencyjnej pozwala państwu zaoszczędzić miliony euro rocznie. Liczby mówią same za siebie: ponad 4 mln ludzi otrzymało podstawową pomoc od Kościoła (jadalnie, przytułki, ofiary przemocy itd.; Kościół, szczególnie podczas panującego kryzysu, zwiększył pomoc dla potrzebujących o blisko 57 proc.; katolickie ośrodki edukacyjne, oprócz przekazywania dzieciom i młodzieży wartości ewangelicznych, pozwalają państwu zaoszczędzić 4, 396 mln euro rocznie; taka sama działalność społeczno-charytatywna, jaką prowadzi Kościół, kosztowałby państwo miliardy euro.

Dziedzictwo kulturalne Kościoła „jest źródłem bogactwa i wartością dla całego społeczeństwa” – podkreślił Giménez Barriocanal. Dla Kościoła oznacza rokrocznie „wielki wysiłek ekonomiczny w jego odnowie, konserwacji i codziennym utrzymaniu”. Natomiast jest namacalne, że „te dobra wnoszą wyraźny wkład w rozwój ekonomiczny regionu z racji ich wielkiej wartości kulturalnej i atrakcyjności turystycznej”. Przykładem może być Santiago de Compostela, które w 2010 r. odwiedziło ponad 270 tys. pielgrzymów. Oznaczało to wzrost PIB w Galicji o 10 proc. (6, 138 mln euro) i utworzenie ponad 135 tys. miejsc pracy. Osoby zakonne i świeccy poświęcili innym ponad 45 mln godzin. Do tego trzeba dodać działalność 14 tys. misjonarzy zagranicznych zaangażowanych nie tylko w głoszenie Ewangelii, ale także promocję osoby ludzkiej i obronę jej podstawowych praw.

Od 2008 r. działalność Kościoła w Hiszpanii zależy wyłącznie od ofiar katolików i ludzi dobrej woli. Każdego roku rośnie liczba tych, którzy przeznaczają część kwoty podatkowej na rzecz Kościoła. „Jest to prosty gest, który nic nie kosztuje, ale – jak można zobaczyć w sprawozdaniu – przynosi dużo owoców” – podkreślił Giménez Barriocanal.

Dyskusje na temat finansów Kościoła wywoływane przez środowiska lewicowo-liberalne motywowane są ideologią oraz interesami partyjnymi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9