Kard. Macharski kończy 85 lat

Kard. Franciszek Macharski, emerytowany metropolita krakowski, skończy w niedzielę 85 lat.

Reklama

Archidiecezją Krakowską kierował przez blisko 27 lat - od grudnia 1978 do czerwca 2005 r. Jest szanowany i bardzo lubiany przez wiernych za swe ciepło, bezpośredniość i szczere zainteresowanie sprawami innych.

Kard. Macharski kontynuował dzieło swojego poprzednika kard. Karola Wojtyły i podobnie jak Jan Paweł II zawsze starał się być blisko człowieka - zwłaszcza chorego, cierpiącego, potrzebującego duchowej i materialnej pomocy. Jego biskupim zawołaniem stały się słowa: "Jezu ufam Tobie". Z inicjatywy kard. Macharskiego wybudowana została bazylika i rozbudowane Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.

"Kardynał Macharski był dla mnie mistrzem jako człowiek głębokiej wiary i modlitwy" - powiedział PAP wieloletni i bliski współpracownik jubilata kard. Kazimierz Nycz - obecnie metropolita warszawski. "Ceniłem go za jego mądrość, refleksyjność i dystans do wszystkich spraw i problemów, z którymi musiał się zmierzyć, a także za słuszność decyzji jakie podejmował w zakresie prowadzenia Kościoła krakowskiego" - podkreślił kard. Nycz. Dodał, że kard. Macharski jest człowiekiem, który zawsze prawdziwie myśli o dobru Kościoła. "Nigdy nie dał się wciągnąć w stosunki Kościół-państwo, które szkodziłby dobru Kościoła" - zaznaczył kard. Nycz.

"Kardynał Macharski jest człowiekiem krzyża. Przeżywa swoją posługę, życie i doświadczenie choroby w wielkiej bliskości z Jezusem Ukrzyżowanym. To człowiek modlitwy" - powiedział PAP wieloletni bliski współpracownik kardynała, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Jan Szkodoń.

"Jest delikatny, a równocześnie bardzo stanowczy. Jeżeli jest do czegoś przekonany, uważa, że tak chce Pan Bóg, to cały świat może być przeciwko niemu, a on nie ustąpi" - mówił bp Szkodoń. Jak podkreślił kard. Macharski "wymaga od innych, ale przede wszystkim od siebie". "Jednocześnie ma dystans do siebie, jest otwarty w kontaktach z ludźmi i wrażliwy na potrzeby innych, zwłaszcza chorych, niepełnosprawnych, pogubionych w życiu i potrzebujących wsparcia" - dodał bp Szkodoń.

Podczas swej posługi biskupiej kard. Macharski ustanowił ponad 200 nowych parafii, w Archidiecezji Krakowskiej wybudowano dziesiątki kościołów i kaplic. W styczniu 1990 r. reaktywował, a później doprowadził do rozbudowania działalności Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w placówkach której pomoc znajdują chorzy, niepełnosprawni, samotne matki i bezdomni.

Najtrudniejszą sprawą, jaką przyszło rozwiązać kard. Macharskiemu, był konflikt wokół umieszczenia klasztoru kontemplacyjnego Sióstr Karmelitanek Bosych w pobliżu dawnego obozu zagłady Auschwitz. Z inicjatywy kardynała w Oświęcimiu powstało Centrum Dialogu i Modlitwy.

Kard. Macharski pochodzi z krakowskiej rodziny kupieckiej. Urodził się 20 maja 1927 r. Do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpił tuż po wojnie jako 18 latek.

Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Został wikarym w Kozach koło Bielska-Białej. Z powodu odmowy współpracy z SB na początku lat 50. ks. Macharski nie otrzymał paszportu i na dalsze studia do szwajcarskiego Fryburga wyjechał dopiero w 1956 r.

W latach 1970-78 był rektorem krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża ks. Macharski został metropolitą krakowskim. W stanie wojennym walczył o prawa internowanych i ich rodzin, a w 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II poparł organizatorów Białego Marszu, który na znak solidarności z walczącym o życie papieżem przeszedł ulicami Krakowa.

W 2005 r. po śmierci Jana Pawła II kardynał razem z wiernymi czuwał niemal do rana w modlitwie pod papieskim oknem na ul. Franciszkańskiej.

Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu i honorowym obywatelem wielu miast, m.in. Chorzowa, Nowego Targu, Wadowic, Mszany Dolnej. Otrzymał doktoraty honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu w Taipei na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson na Filipinach. Jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Za działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego w 2000 r. otrzymał Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą przyznany przez prezydenta Niemiec Johannesa Raua, a za wieloletnią działalność na rzecz współpracy polsko-francuskiej w 2007 r. Order Oficera Legii Honorowej.

Kard. Macharski mieszka obecnie na terenie Sanktuarium Ecco Homo św. Brata Alberta. W grudniu, po upadku w swym mieszkaniu, z powodu pęknięcia jednej z kości trafił do szpitala i przeszedł kilkutygodniowe leczenie i rehabilitację.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7