1 maja przypada pierwsza rocznica beatyfikacji Jana Pawła II. Nie będzie jednak uroczyście obchodzona. W Kościele katolickim nie obchodzi się takich rocznic, tylko dzień błogosławionego lub świętego - wyjaśnia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II przypada 22 października.
Hierarcha podkreślił w rozmowie z PAP, że pierwszą rocznicę beatyfikacji warto wykorzystać "na przybliżenie się raz jeszcze do Ojca Świętego". Dodał, że chodzi przede wszystkim o to, byśmy o nim potrafili mówić i przez niego modlili się do Boga.
Nawiązując do ubiegłorocznej beatyfikacji, kard. Nycz wspominał atmosferę ogromnego święta w Rzymie. "To było widać w przeddzień już, kiedy ludzie ściągali z całego świata i z Polski; to było widać także w sam dzień beatyfikacji. To, co sobie przypominam zostanie mi to na całe życie - ogromna radość na ustach i na twarzy papieża Benedykta XVI, kiedy wypowiadał formułę beatyfikacyjną, kiedy wypowiadał te słowa +od dzisiaj możemy nazywać Jana Pawła II, mojego poprzednika, błogosławionym+" - mówił metropolita warszawski.
"Benedykt XVI przejął po Janie Pawle II Kościół, jego prowadzenie. Przejął jako najważniejszy i najbliższy współpracownik i przeżył radość wyniesienia swojego poprzednika na ołtarze. To się nie zdarza często, bo taka beatyfikacja pięć, czy sześć lat po śmierci to jest zupełny wyjątek w Kościele" - zaznaczył kard. Nycz.
W dniu pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II nie będzie żadnych centralnych uroczystości kościelnych, jedynie lokalne w Krakowie, gdzie 1 maja w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się obchody upamiętniające to wydarzenie. Głównym punktem będzie msza św. polowa na placu przed sanktuarium pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Wierni będą nie tylko dziękować za beatyfikację Jana Pawła II, ale również modlić się w intencji jego rychłej kanonizacji.
Po mszy św. odbędzie się koncert orkiestry dętej Kopalni Soli w Wieliczce, a wieczorem na placu Jana Pawła II przed budynkami Centrum "Nie lękajcie się!" zaplanowano ewangelizacyjny koncert dziękczynny.
Z kolei Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji przygotował koncert Dziecięcego Zespołu Góralskiego "Zawaternik" pod "oknem papieskim" oraz koncert Zespołu Pieśni i tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w Filharmonii Krakowskiej. Koncert odbędzie się pod tytułem "Santo Subito! - Tańce Polskie".
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.