Najnowsze osiągnięcia w badaniach Całunu Turyńskiego są tematem I Międzynarodowego Kongresu Syndologicznego, który trwa w Walencji. Został on zorganizowany przez Hiszpański Ośrodek Syndologiczny, który w tym roku obchodzi 25-lecie działalności.
W kongresie udział bierze ponad 400 osób z wielu krajów świata, w tym z Australii, Włoch, USA i Niemiec. Wśród uczestników są chrześcijanie, żydzi i buddyści. Wyniki ostatnich badań przedstawia 26 ekspertów z różnych dziedzin, w tym chemii, fizyki nuklearnej czy mikrobiologii. Mówiono także o znaczeniu teologicznym Całunu oraz o jego związku z tzw. „Całunem z Oviedo”. Jest to chusta, która według tradycji miała przykrywać twarz Jezusa.
Abp Carlos Osoro, który dzisiaj rano odprawił w katedrze Mszę dla uczestników kongresu, podkreślił jego znaczenie dla Walencji oraz wartość Całunu Turyńskiego, jako widzialnej pamiątki Męki Pańskiej.
Kongres jest „wyjątkową okazja, aby wysłuchać ekspertów, którzy prezentują wyniki swoich wieloletnich badań” – mówi Jorge Manuel Rodriguez, przewodniczący Hiszpańskiego Ośrodka Syndologicznego.
I Międzynarodowy Kongres Syndologiczny zakończy się 30 kwietnia.
Zobacz również film o Całunie: On jest Obrazem Boga niewidzialnego
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.