Jest nam potrzebna pełna, głęboka prawda o Kościele, bo coraz częściej spotykamy się z banalnym, uproszczonym przedstawianiem jego istoty i misji, redukowaniem jego obrazu do spraw przyziemnych, akcentowaniem słabości jego członków – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
- Kościół nie jest własnością jego pasterzy. Kościół to sprawa nas wszystkich - podkreślił hierarcha podczas Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego w katedrze na Wawelu.
W homilii kard. Dziwisz przypomniał, że Kościół nie jest tylko ludzką organizacją, złożoną ze słabych ludzi, nie zawsze dorastających do ideału nakreślonego w Ewangelii. Dodał, że "nie ma Chrystusa bez Kościoła, i nie ma Kościoła bez Chrystusa” - powiedział hierarcha.
„Jest nam potrzebna pełna, głęboka prawda o Kościele, bo coraz częściej spotykamy się z banalnym, uproszczonym przedstawianiem jego istoty i misji, redukowaniem jego obrazu do spraw przyziemnych, akcentowaniem słabości jego członków” - mówił metropolita krakowski. „Kościół nie jest własnością jego pasterzy. Kościół to sprawa nas wszystkich. To wspólnota otwarta dla wszystkich, pragnących poznać prawdę o Bogu i człowieku, spotkać się z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem, by swemu życiu nadać kierunek i sens” - podkreślił hierarcha.
Kard. Dziwisz tradycyjnie złożył świąteczne życzenia. Skierował je do papieża Benedykta XVI życząc mu świateł Ducha Świętego, odwagi i sił, by spełniał dobrze swoją Piotrową posługę.
Metropolita krakowski wielkanocne życzenia złożył również całemu Kościołowi w Polsce. „Niech będzie domem dla wszystkich – dla swoich wiernych i ich pasterzy, również dla wszystkich poszukujących, wątpiących, szukających, a także dla nie rozumiejących jego istoty i podważających jego misję” - zaznaczył. „Przecież Jezus umarł za wszystkich i zmartwychwstał dla wszystkich, i wszyscy zmierzamy do Jego królestwa” - dodał.
„Niech więc ustaną jałowe spory, niechęci, napięcia. Nie traćmy na to energii. Szukajmy dobra i sprawiedliwości królestwa Bożego, bo tylko miłość się ostanie i z miłości będziemy sądzeni przez Zmartwychwstałego” - apelował kard. Dziwisz.
Natomiast sprawującym władzę w naszym kraju purpurat życzył, aby mieli na względzie dobro człowieka, zwłaszcza ubogiego i bezbronnego. „Niech spotykają się z życzliwym wsparciem dla podejmowanych inicjatyw i przedsięwzięć zmierzających do pomnażania dobra wspólnego, umacniania rodziny i ochrony życia” - mówił metropolita krakowski.
Hierarcha podziękował wszystkim kapłanom, osobom konsekrowanym, członkom wspólnot, ruchów i stowarzyszeń za wierną służbę oraz świadectwo wiary i miłości. „Niech nas inspiruje postawa oraz świętość wielkich świadków Chrystusa zmartwychwstałego, o których zachowujemy szczególną pamięć w tej Katedrze, a więc św. Stanisława Biskupa i św. Jadwigi Królowej, oraz tylu naszych krakowskich świętych i błogosławionych na czele z błogosławionym Janem Pawłem II” - podkreślił kard. Dziwisz.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).