Licheń: Zakończyły się warsztaty dla dziennikarzy

Dziennikarze z kilkudziesięciu redakcji z całego kraju uczestniczyli w, zakończonej w sobotę w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym (Wielkopolska), 6. konferencji warsztatowej "Kościół bez tajemnic". W tym roku tematem dyskusji były uczucia religijne.

Według rzecznika prasowego sanktuarium ks. dr Piotra Kieniewicza, konferencję zorganizowano, by zastanowić się nad tym, w jaki sposób można ciekawie, mądrze i dobrze mówić o wartościach religijnych, a jednocześnie, w jaki sposób realizować własne chrześcijaństwo w środowisku, które niekoniecznie się z nim identyfikuje. "Myślę, że ta konferencja wywarła jakiś wpływ na kształtowanie warsztatu i postaw dziennikarzy" - powiedział Kieniewicz PAP.

Wyjaśnił, że program konferencji ułożono tak, aby nie był to prosty zbiór tematów dotyczących uczuć religijnych, ale żeby tworzyły one pewną logiczną całość, zaczynając od kwestii ogólnych, a kończąc dyskusję na kwestiach bardzo praktycznych.

Dziennikarze i zaproszeni goście poruszyli m.in. takie tematy, jak "Kościół w czasach popkultury", "Polityka a uczucia religijne", "Tolerancja wobec innych wartości", "Żarty i kpiny z Kościoła i wiary", "Na co może sobie pozwolić artysta", "Czy istnieje coś takiego jak uczucia religijne". W sobotę zastanawiano się, czy kościół dba o swój wizerunek.

Warsztaty organizowane są dla dziennikarzy pracujących w redakcjach telewizyjnych, radiowych, prasowych i zajmujących się dziennikarstwem internetowym. Zgodnie z programem, po każdym wykładzie dziennikarze mieli czas na dyskusję i zadawanie pytań.

Licheńskie spotkania mają charakter nieodpłatnych warsztatów. Zdaniem organizatorów konferencji, spotkania dziennikarzy mają być z jednej strony okazją do podejmowania i komentowania różnych aktualnych zjawisk, a z drugiej powinny integrować to środowisko.

Organizatorem warsztatów było sanktuaryjne biuro prasowe. Patronat medialny przyjęły Polska Agencja Prasowa i Katolicka Agencja Informacyjna. Konferencja trwała od czwartku.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, gdzie odbędą się warsztaty, ma ponad 150 lat. Jego historia jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9