Nieruchomości zwrócone Kościołowi przez Komisję Majątkową, po gruntownych i koniecznych remontach służą dziś chorym, osobom z niepełnosprawnościami, młodzieży oraz całym lokalnym społecznościom. Komisja Majątkowa przez 20 lata działania zwróciła Kościołowi 490 budynków. Oto przykłady ich obecnego wykorzystania.
W 1991 r. Komisja Majątkowa zwróciła także budynek Niższego Seminarium Duchownego przy ul. Żeromskiego 4 w Sandomierzu, który był później przez lata siedzibą milicji. Obiekt wymagał całościowego remontu; w tej chwili jest tam część seminarium duchownego. Rok później, także w stanie całkowitej ruiny, zwrócony został kurii diecezjalnej budynek przy ul. Mariackiej 9, gdzie znajdowały się instytucje państwowe. Wcześniej był to dom księży emerytów. - Obiekt był tak zdewastowany, że trzeba było odnawiać wszystko włącznie ze ścianami i dachem. Odrestaurowano go i do dziś jest tam Instytut Teologiczny ze studiami teologicznymi, studium organistowskim i studium życia rodziny oraz kuria diecezjalna – mówi ks. Gil.
Z kolei Warmińska Kapituła Katedralna w pierwszej połowie lat 90-tych odzyskała kanonie zewnętrzne we Fromborku. Kurie kanoniczne, domy fromborskich kanoników z początku XIV w. to unikatowe obiekty zabytkowe w skali całego kraju. – W trzech z nich, kanonii św. Stanisława, św. Michała i św. Piotra była siedziba PTTK. Kiedy Komisja Majątkowa uznała własność Kapituły wróciły one do nas w bardzo złym stanie, zostały wyremontowane i otrzymał je w użyczenie wraz z jeszcze jedną kanonią Matki Bożej Wniebowziętej Caritas Archidiecezji Warmińskiej – mówi bp. Jacek Jezierski, biskup pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej.
W kanonii św. Ignacego znajdował się Urząd Miejski, Urząd Stanu Cywilnego i archiwum. W tej chwili jest to miejsce spotkań diecezjalnych. Jedna z kanonii św. Pawła czeka na remont, planuje się tam urządzić miejsce wydarzeń kulturalnych. W obiektach zwróconych przez Komisję Majątkową znajduje się także Muzeum Kopernika, którym zarządza i administruje Urząd Marszałkowski.
Caritas Archidiecezji Warmińskiej, który użytkuje cztery kanonie stworzył tam Centrum Młodzieży. – W jego skład wchodzi ośrodek kolonijny dla ok. 40 dzieci, poszerzyliśmy też działalność o szkolne schronisko młodzieżowe. W kanonii św. Michała od 5 lat prowadzimy Warsztaty Terapii Zajęciowej dla ok. 30 osób z niepełnosprawnością. Z kolei w kanonii św. Stanisława jest jadłodajnia dla ubogich, w której wydajemy ok. 30 posiłków dziennie oraz dwie pracownie WTZ; w sumie dziennie stołuje się tam ok. 60 osób. W ostatniej kanonii NMP Wniebowziętej mamy środowiskowy dom samopomocy, to jest dom dziennego pobytu i rehabilitacji dla ok. 30 osób niepełnosprawnych – mówi ks. Roman Lompa, dyrektor warmińskiego Caritas. – Wszystkie kanonie przeszły gruntowną modernizację finansowaną ze środków Caritas, PFRON i MNiSW – dodaje ks. Lompa.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).