Do uczestnictwa w nabożeństwach, obradach i imprezach towarzyszących IX Zjazdowi Gnieźnieńskiemu organizatorzy zapraszają również mieszkańców Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej.
Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Wystarczy przyjść do Centrum Kongresowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego, zgłosić się do recepcji zjazdowej i pobrać identyfikator. Upoważnia on do wejścia na salę obrad (bez posiłku i noclegu). Osoby, które nie mogą poświęcić zjazdowi całego dnia mają możliwość uczestnictwa w wybranej debacie lub wystąpieniu. Nie dotyczy to jedynie piątkowego popołudnia (16 marca), kiedy w Gnieźnie gościć będzie prezydent Bronisław Komorowski. Jak informuje ks. Krzysztof Prus, od godz. 15.00 wejście do Muzeum Początków Państwa Polskiego ze względu na wizytę głowy państwa może być utrudnione.
Bez ograniczeń mieszkańcy Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej mogą za to uczestniczyć we wszystkich zjazdowych nabożeństwach. Wzorem poprzednich zjazdów w pierwszy dzień obrad (16 marca) w ośmiu świątyniach Gniezna i okolic zorganizowane zostaną nabożeństwa ekumeniczne, podczas których kazania wygłoszą duchowni Kościołów uczestniczących w zjeździe. Początek o godz. 17.00.
Nabożeństwa odbędą się w Gnieźnie w: katedrze (kaznodzieja z Kościoła Prawosławnego), u św. Michała Archanioła (kaznodzieja z Kościoła Polskokatolickiego), u bł. Jolenty (kaznodzieja z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego), w kościele pw. Świętej Trójcy (kaznodzieja z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów), u Chrystusa Wieczystego Kapłana (kaznodzieja z Kościoła Zielonoświątkowego) i u św. Maksymiliana Kolbego (kaznodzieja z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego). Ekumeniczna modlitwa odbędzie się także w kościele w Modliszewku (kaznodzieja z Kościoła Chrześcijan Baptystów) i w Trzemesznie (kaznodzieja z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego).
Tego samego dnia o godz. 20.00 w katedrze gnieźnieńskiej zwierzchnicy lub przedstawiciele Kościołów uczestniczących w zjeździe wezmą udział w Ekumenicznej Drodze, której rozważaniom przyświecać będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg. św. Łukasza „Idź i czyń podobnie”. Organizatorzy IX Zjazdu Gnieźnieńskiego zachęcają także do licznego udziału w niedzielnej Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej na zakończenie obrad. Eucharystia rozpocznie się o godz. 13.00 i będzie transmitowana przez TV Polonia. Tradycyjnie w czasie jej trwania ogłoszone zostanie przesłanie do Europejczyków.
Oprócz debat i nabożeństw w ramach zjazdu odbędą się także koncerty. W sobotę 17 marca w auli I LO wystąpi Stanisław Sojka. Zaśpiewa także zespół dziecięcy „Zelowskie Dzwonki” z parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie oraz Zespół piosenki Naiwnej ze Szczecina. Informacje nt. bezpłatnych kart wstępu na koncert znaleźć można na stronie www.zjazd.eu.
Coś dla siebie znajdą także miłośnicy muzyki poważnej. O godz. 19.00 w katedrze gnieźnieńskiej wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Christophera Hogwodda, z towarzyszeniem solistów i Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. W gotyckich murach gnieźnieńskiej bazyliki zabrzmi Msza Nelsońska Józefa Haydna.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.