Sympozjum nad odnową Kościoła i uleczeniem ofiar nadużyć seksualnych trwa w Rzymie.
Benedykt XVI często zaleca, by leczenie ofiar nadużyć seksualnych było dla wspólnoty chrześcijańskiej sprawą najwyższej wagi. Musi to iść w parze z głęboką odnową Kościoła na wszystkich szczeblach. Te wskazania Papieża przypomniał kard. Tarcisio Bertone w przesłaniu, skierowanym w jego imieniu do uczestników rozpoczętego wczoraj wieczorem w Rzymie międzynarodowego sympozjum „Ku uleczeniu i odnowie”. W obradach, trwających do 9 lutego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, biorą udział przedstawiciele konferencji biskupich z całego świata, a także zakonów i zgromadzeń. Episkopat Polski reprezentuje biskup pomocniczy Marian Rojek z Przemyśla.
„Ojciec Święty zachęca do podejmowania wszelkich wysiłków w odpowiedzi, z ewangeliczną miłością, na wyzwanie, by zapewnić dzieciom i dorosłym kościelne środowisko sprzyjające wzrastaniu ludzkiemu i duchowemu – pisze watykański sekretarz stanu. – Papież apeluje do uczestników sympozjum, by nadal korzystali z szerokiego zakresu wiedzy celem krzewienia w całym Kościele kultury skutecznej ochrony przed nadużyciami i wspierania ofiar”.
Podstawowe znaczenie, jakie ma dla Kościoła poświęcenie uwagi ofiarom nadużyć seksualnych, podkreślił też kard. William Levada. Wprowadzając uczestników w tematykę obrad, prefekt Kongregacji Nauki Wiary wskazał, że potrzebują one ze strony Kościoła wysłuchania, zrozumienia ich cierpień, okazania woli ich uleczenia i ochrony. Benedykt XVI daje tu osobisty przykład, spotykając się z ofiarami w czasie swych podróży apostolskich. Drugim ważnym zadaniem jest zapobieganie nadużyciom i zapewnienie niepełnoletnim „bezpiecznego środowiska”.
Z kolei amerykański purpurat podjął sprawę odpowiedniej formacji kandydatów do kapłaństwa i zakonników, również gdy chodzi o jej aspekt ludzki i seksualny. Przypomniał wskazania, jakie dał w tym względzie bł. Jan Paweł II amerykańskim kardynałom w 2002 r., a wcześniej, w 1992 r., całemu Kościołowi w adhortacji apostolskiej Pastores dabo vobis. Kard. Levada zwrócił też uwagę na obowiązki biskupów, związane z duchowym wspieraniem podlegających im księży. Wreszcie wskazał na ogromną wagę, jaką ma współpraca władz kościelnych i świeckich w śledzeniu przypadków nadużyć seksualnych osób duchownych względem niepełnoletnich. Są to bowiem poważne naruszenia zarówno prawa kanonicznego, jak i ustawodawstwa świeckiego.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.