Biskupi Afryki i Europy spotkają się w Rzymie

W dniach 13-17 lutego odbędzie się w Rzymie drugie sympozjum biskupów Europy i Afryki z udziałem ok. 70 delegatów episkopatów krajowych z obu kontynentów i Stolicy Apostolskiej. Poprzednie tego rodzaju spotkanie miało miejsce w stolicy Włoch w listopadzie 2004.

Reklama

Tegoroczne obrady przebiegać będą pod hasłem „Ewangelizacja dzisiaj: komunia i współpraca duszpasterska między Afryką a Europą. Człowiek i Bóg: misja Kościoła głoszenia obecności i miłości Boga”.

Współorganizatorami wydarzenia są Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SCEAM/SECAM) i Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE), a na miejscu dołączy do nich episkopat Włoch.

Uczestnicy sympozjum ocenią wspólną drogę, jaką przebyły Kościoły lokalne obu części świata od czasu pierwszego ich spotkania w dniach 13-18 listopada 2007 w Cape Coast w Ghanie. Zajmowało się ono niewolnictwem jako takim i nowymi jego formami. Drugie spotkanie – 19-23 listopada 2008 w Liverpoolu – omawiało zagadnienie migracji jako nowej przestrzeni ewangelizacji i solidarności. Po raz trzeci przedstawiciele episkopatów Afryki i Europy spotkali się, również w listopadzie, 2010 w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej), zastanawiając się nad nową sytuacją misji „ad gentes”.

Przedmiotem zbliżającego się sympozjum będą także ocena bieżącej sytuacji wspólnoty duszpasterskiej między obu kontynentami i poszukiwanie płaszczyzn współpracy na przyszłość. Biskupi przedyskutują ponadto tematy związane z zapowiedzianym na październik br. Zgromadzeniem Synodu Biskupów, poświęconym nowej ewangelizacji.

Spotkanie rozpocznie się 13 bm. po południu pozdrowieniami, jakie przekażą jego uczestnikom przewodniczący SCEAM kard. Polycarp Pengo z Tanzanii i wiceprzewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco z Włoch. Następnie referaty wprowadzające wygłoszą przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” kard. Peter K. A. Turkson, pierwszy wiceprzewodniczący SCEAM kard. Théodore-Adrien Sarr i kard. Josip Bozanić z Zagrzebia. Dzień ten zakończą nieszpory i msza pod przewodnictwem kard. Roberta Saraha, stojącego na czele Papieskiej Rady „Cor Unum” oraz wspólne odmówienie różańca.

Kolejne dni obrad będą poświęcone takim zagadnieniom, jak np. kim są mężczyzna i kobieta w Afryce i Europie; człowiek jako istota wierząca, poszukująca bądź odrzucająca wiarę; wspólnota i współpraca parafii między obu częściami świata oraz perspektywy współdziałania SCEAM i CCEE.

Na 16 lutego przewidziano audiencję Benedykta XVI dla uczestników sympozjum. W ostatnim dniu – 17 bm. – wyjadą oni z pielgrzymką do Sanktuarium Świętego Oblicza Pana Jezusa w Manopello.

SCEAM (skrót francuski lub SECAM – według inicjałów angielskich) powstało w 1969 i obecnie zrzesza 37 krajowych bądź międzykrajowych episkopatów z całej Afryki i 8 konferencji regionalnych. Na czele organizacji stoi arcybiskup Dar-es-Salaam w Tanzanii kard. Polycarp Pengo, a dwoma jego zastępcami są arcybiskup stolicy Senegalu, Dakaru kard. Théodore-Adrien Sarr i arcybiskup Lubango (Angola) Gabriel Mbilingi. Sekretarzem generalnym Sympozjum jest ks. François-Xavier Damiba. Siedzibą organizacji jest stolica Ghany – Akra.

CCEE istnieje od 1971 i obecnie należą do niej 33 konferencje krajowe, reprezentowane przez swych przewodniczących, arcybiskupi Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów oraz biskupi Kiszyniowa i Mukaczewa (greckokatolicki). Przewodniczącym Rady jest prymas Węgier kard. Péter Erdő, dwoma wiceprzewodniczącymi – arcybiskup Genui kard. Angelo Bagnaso i arcybiskup Przemyśla Józef Michalik, a sekretarzem generalnym ks. Duarte da Cunha z Portugalii. Siedziba Sekretariatu znajduje się w St. Gallen (Szwajcaria).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7