Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka” przebiega tegoroczny Dzień Islamu w polskim Kościele
Mamy więcej wspólnego niż nam się wydaje. Zobacz:
O polskich muzułmanach i o tym, jak żyje ta mniejszość religijna w naszym kraju przeczytaj:
Zobacz galerie
Dla tych, którzy chcą więcej
Centralne obchody odbędą się dziś w Warszawie. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.
Oprócz hierarchów katolickich i chrześcijan różnych wyznań w spotkaniu w Domu Parafialnym przy katedrze na warszawskiej Pradze wezmą udział polscy muzułmanie z muftim Tomaszem Miśkiewiczem a także przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP. Przybędą także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce. Współgospodarzami spotkania będą: bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 przy dźwiękach muzyki Orientu. Po powitaniu i wprowadzeniu w temat tegorocznych obchodów – „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka”, nastąpi czytanie odnośnych fragmentów Ksiąg Świętych: Biblii i Koranu.
Następnie główny temat spotkania zostanie podjęty podczas dwugłosu chrześcijańsko-muzułmańskiego a następnie impresjami z pieszej pielgrzymki z Jerozolimy do Asyżu podzieli się Roman Zięba. Ostatnim oficjalnym punktem programu będą modlitwy i znak pokoju. Wyznawcy islamu wzniosą modlitwę spontaniczną – „Dua”; chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie „Ojcze nasz” po czym uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.
Całość zakończy się agapą – wspólnym posiłkiem chrześcijan i muzułmanów.
Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich.
Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. To właśnie od Rady na czele z jej prezesem, Zdzisławem Bieleckim, (ówczesnym współprzewodniczącym Rady ze strony katolickiej) pochodzi idea Dnia Islamu.
W 2001 r. Konferencja Episkopat Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2007 funkcję tę pełni bp Romuald Kamiński.
Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjne w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008).
Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji corocznego święta na zakończenie miesiąca postu, ramadanu. W tym roku spotkania odbywają się pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka”.
„Chrześcijanie i muzułmanie, niezależnie od dzielących ich różnic, uznają godność osoby ludzkiej, mającej prawa i obowiązki – czytamy w przesłaniu papieskiej Rady. – Uważają, że inteligencja i wolność są darami, które winny skłaniać wierzących do uznawania podzielanych wzajemnie wartości, gdyż opierają się one na samej ludzkiej naturze”.
W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP (który powstał w 1925 r., zaś przez pastwo polskie został oficjalnie uznany w roku 1936 ) liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.
Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP licząca ok 200 osób.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.