Spotkania i modlitwy ekumeniczne oraz sesje naukowe organizowane przez Papieski Wydział Teologiczny oraz Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną to główne punkty programu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który zaplanowano na 8-15 stycznia we Wrocławiu.
Patronat nad tym wydarzeniem objęli: abp Marian Gołębiewski oraz bp Ryszard Bogusz z Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego, przewodniczący Dolnośląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Podczas Mszy św. na rozpoczęcie obchodów w niedzielę 8 stycznia w kościele św. Antoniego, przewodniczący liturgii bp Andrzej Siemieniewski wzywał obecnych do wzmożenia wysiłków na rzecz budowania jedności chrześcijan.
Nawiązując do liturgii słowa i hasła pierwszego dnia obchodów „Przemienieni przez Chrystusa Sługę”, z gorącą zachętą do naśladowania Chrystusa Sługi zwrócił się do obecnych bp Bogusz. ”We wszystkich naszych kościołach tym co łączy jest przede wszystkim tradycja a nie wiara – mówił biskup – Jest naglącą potrzebą powrócenie do źródeł, do Ewangelii. Naśladowanie Chrystusa Sługi jest zadaniem, które staje przed każdym duchownym i świeckim”.
W kolejnych dniach Tygodnia Modlitw zaplanowano modlitwy ekumeniczne we wrocławskich kościołach katolickich, prawosławnych i protestanckich. We wtorek 10 stycznia nabożeństwo ekumeniczne zostanie odprawione w kościele ewangelicko-metodystycznym przy ul. Worcella, w środę w katedrze polsko-katolickiej św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej, w czwartek w kościele Chrześcijan Baptystów przy ul. Kłodnickiej, w piątek w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul Kazimierza Wielkiego, a w sobotę w Ewangelickim Kościele Pamiątkowym przy ul. Brzóski. Podczas nabożeństwa w piątek 13 stycznia Słowo Boże wygłosi abp Marian Gołębiewski.
Tydzień ekumeniczny zakończy się Koncertem Noworocznym w niedzielę 15 stycznia w Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim.
Szczegółowy plan obchodów tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na stronie www.radiorodzina.pl/wiadomosci/2028/.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.