Oczekuje się, że w 34. Europejskim Spotkaniu Młodych wspólnoty ekumenicznej z Taize, rozpoczynającym się w środę w Berlinie, weźmie udział ponad 25 tysięcy osób z całego świata.
Tegoroczne spotkanie młodzieży ewangelickiej i katolickiej odbędzie się pod hasłem "Drogi Zaufania". Przewidziano jak zawsze wspólne modlitwy i dyskusje na tematy poświęcone społeczeństwu i wierze. Zaplanowano też spotkania z przedstawicielami religii innych niż chrześcijaństwo, a także z politykami.
We wtorek burmistrz Berlina Klaus Wowereit powitał uczestników spotkania. W czwartek i w piątek kilkuset młodych ludzi ma dyskutować z deputowanymi do niemieckiego Bundestagu.
Berlińskie Spotkanie Młodych potrwa do 1 stycznia.
Europejskie Spotkania Młodych zainicjował w 1980 roku założyciel Wspólnoty z Taize, zamordowany w 2005 roku przez psychicznie chorą kobietę brat Roger, wywodzący się ze szwajcarskiej rodziny protestanckiej. Spotkania odbywają się w różnych krajach europejskich.
Mała wioska Taize leży we francuskiej Burgundii. Wspólnota liczy ok. 100 braci 25 narodowości. Przez cały rok tłumnie przyjeżdża tam młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się o pokój i jedność chrześcijan.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.