Kard. Tauran: Jesteśmy skazani na dialog

W relacjach z muzułmanami jesteśmy skazani na dialog. Nie mamy wyboru. Alternatywą jest wzajemna ignorancja i przemoc – ostrzega kard. Jean-Louis Tauran

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego powrócił właśnie z Jordanii, gdzie uczestniczył w posiedzeniu Forum Katolicko-Muzułmańskiego. Jest to platforma dialogu, w którym uczestniczą z jednej strony Stolica Apostolska, a z drugiej – przedstawiciele 138 islamskich intelektualistów, którzy w kontekście mahometańskich protestów po wykładzie Benedykta XVI w Ratyzbonie napisali do Papieża list otwarty. Podczas zakończonego w środę posiedzenia dotknięto samej istoty ratyzbońskiej kontrowersji, a mianowicie relacji między rozumem i wiarą. Na czele delegacji katolickiej stał kard. Jean-Louis Tauran.

„Spotkanie to odbyło się w przyjaznej atmosferze, a zarazem na najwyższym poziomie intelektualnym – powiedział Radiu Watykańskiemu francuski purpurat. – Szczególnego charakteru nadawał mu fakt, że wszyscy jego uczestnicy byli świadomi, iż pewnego dnia będą odpowiadać przed Bożym sądem. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że wiara nie pochodzi z rozumu, ale zarazem nie jest z nim sprzeczna. My katolicy podkreślaliśmy, że człowiek wierzący i rozumny jest posłuszny Bogu, ale też wsłuchuje się w Boga. A zatem mamy posłuszeństwo wiary i słuchanie rozumu. Na zakończenie posiedzenia wydaliśmy wspólną deklarację. Uznaliśmy w niej, że Bóg dał nam rozum, który pozwala poznać prawdę, oraz dał nam wiarę, dzięki której wiemy, że jesteśmy stworzeniami i wzrastamy w poznaniu Boga. Uznaliśmy również, że człowiek, który jest oświecony wiarą i rozumem, może nie tylko lepiej czcić Boga, ale także lepiej służyć bliźnim”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10