O hebrajskojęzycznych katolikach, budowaniu pomostu między Kościołem a Żydami i Ziemi Świętej bez pielgrzymów opowiada ks. Piotr Żelazko.
Tunezyjczycy z wielką nadzieją patrzą na zachodzące w ich kraju zmiany polityczne. Wspierają nowego prezydenta i jego decyzje wierząc, że wyprowadzi ich kraj z kryzysu, który wydawał się bez wyjścia. Wskazuje na to katolicki arcybiskup Tunisu, podkreślając, że mieszkańcy tego północnoafrykańskiego kraju pragną przede wszystkim odzyskać nadzieję na lepszą przyszłość.
W Rzymie odbywa się trzydniowe spotkanie będące przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. W formie webinaru uczestniczą w nim rolnicy, badacze, przedsiębiorcy, politycy i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego z całego świata. Reprezentowany jest także Watykan. Chodzi o wypracowanie dobrych praktyk umożliwiających lepszy dostęp do żywności dla wszystkich.
Igrzyska olimpijskie rozwijają się w kierunku, który proponuje nam Papież Franciszek w Encyklice Fratelli tutti. W coraz większej mierze uwydatniają znaczenie solidarności i braterstwa – uważa ks. Melchor Sanchez de Toca, odpowiedzialny w Papieskiej Radzie Kultury za relacje Watykanu ze światem sportowym.
Pamięć o tych, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów.
Z kolejnym dramatycznym apelem o pomoc zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej przewodniczący episkopatu Birmy. „Nasz kraj jest na krawędzi przetrwania. Głód i koronawirus sprawiają, że przeżywamy prawdziwą apokalipsę” – podkreślił kard. Charles Bo. W kraju brakuje żywności i lekarstw, a działania junty wojskowej uniemożliwiają niesienie jakiejkolwiek skutecznej pomocy.
Hiszpański sąd uniewinnił katolicką psycholożkę Elenę Lorenzo, ukaraną w 2019 r. przez władze wspólnoty autonomicznej Madrytu kwotą 20 tys. euro za prowadzenie terapii dla osób homoseksualnych. Hiszpanka prowadząca szkolenia z zakresu seksualności zapłaciła karę w 2020 r. dzięki ofiarności darczyńców, zarówno osób indywidualnych jak i organizacji społecznych, m.in. katolickich.
W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.
„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.
W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.
Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.
Deborah uczy się mechaniki samochodowej. Jest jedyną dziewczyną w klasie. Ma męża i dwójkę dzieci. Wie, że jej edukacja jest szansą także dla jej dzieci. Radzi dziewczynom w Zambii, żeby szły do szkoły: „Realizujcie swoje marzenia! Nawet jeśli macie małe dzieci, to nie znaczy, że nic nie możecie zrobić”.
Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe – ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.
W składzie polskich wioślarek, które wywalczyły srebrny medal na olimpiadzie w Tokio, jest Maria Sajdak z domu Springwald, która pochodzi z parafii św. Rafała Kalinowskiego na krakowskich Klinach.
Przed Trybunałem Państwa Watykańskiego rozpoczął się proces osób oskarżonych w aferze związanej z inwestycjami finansowymi Sekretariatu Stanu w Londynie. Pozew skierowano wobec osób duchownych i świeckich, pracowników Sekretariatu Stanu oraz wysokich rangą funkcjonariuszy ówczesnego Urzędu Informacji Finansowej, a także osób z zewnątrz, działających w świecie międzynarodowych finansów. Jest wśród także kardynał – były substytut w Sekretariacie Stanu i prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Angelo Becciu. Kolejna rozprawa odbędzie się 5 października.