Abp Stanisław Gądecki pisze do premiera Mateusza Morawieckiego.
Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący „kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania” – przypomina rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Franciszek zadzwonił do arcybiskupa Nowego Jorku, aby zapewnić go o swojej solidarności ze wszystkimi mieszkańcami miasta, a szczególnie tymi, którzy ciepią z powodu epidemii koronawirusa.
Pożar katedry Notre Dame był dla katolików w Paryżu wielkim wstrząsem, ale też okazją do duchowego przebudzenia. Wzrosło poczucie braterstwa. Kiedy zabrakło katedry, lepiej zrozumieliśmy jej znaczenie. Więcej też myślimy o świadectwie, które dajemy światu - mówi wikariusz generalny paryskiej archidiecezji w pierwszą rocznicę pożaru.
W intencji osób starszych, które często w odizolowaniu odczuwają lęk przed śmiercią w samotności modlił się Papież na porannej Eucharystii. W homilii mówił o wierności Boga, który zawsze nas uprzedza i zawsze wychodzi nam naprzeciw.
- Konferencja Episkopatu Polski popiera wszelkie inicjatywy zmierzające do ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci - podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Przywołał też słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Evangelium vitae”: „Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający”.
"Niestety wirus jest też w Ugandzie. Na razie ludzie mają co jeść, natomiast jeśli ta kwarantanna się przedłuży, nie wiadomo co się stanie. Nie trzeba być wielkim ekonomistą, żeby przewidzieć, że ten kryzys pchnie Ugandę kilka lat wstecz " - pisze z Ugandy, o. Adam Klag, franciszkanin posługujący na misji w Matudze, niedaleko stolicy Kampali.
Wielki dzwon Emmanuel z południowej wieży katedry Notre Dame zabrzmi w środę o godz. 20, aby upamiętnić wybuch przed rokiem pożaru w świątyni. Będzie to jedyne zaplanowane wydarzenie rocznicowe ze względu na zagrożenie koronawirusem we Francji.
Maurizio Bertaccini miał 68 lat, od 24 marca leżał w szpitalu. To pierwszy lekarz, który zmarł z powodu koronawirusa w prowincji Rimini.
„Z ufnością módlmy się do Jezusa Miłosiernego za Kościół i za całą ludzkość, szczególnie za tych, którzy cierpią w tym trudnym czasie” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.
Do szczególnej modlitwy za osoby starsze zachęcił papież podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty, a transmitowanej przez media watykańskie. W homilii mówił natomiast o wierności Boga.
W ostatnich zmarło wskutek zakażenia koronawirusem co najmniej trzech mnichów z dwóch głównych ukraińskich Ławr: Kijowsko-Pieczerskiej i Poczajowskiej. Jednym z nich był archimandryta (wysokie stanowisko w prawosławnej hierarchii zakonnej) Nektariusz (w świecie Ołeksandr Kowalenko) z Ławry Pieczerskiej, który odszedł do wieczności 12 kwietnia w wieku 73 lat.
Rząd Tajwanu podarował papieżowi, Watykanowi i Włoskiej Konferencji Biskupiej 280 tys. masek ochronnych. Włoska agencja katolicka SIR poinformowała 14 kwietnia, że w najbliższych dniach maski zostaną przekazane do szpitali i instytucji kościelnych, walczących z koronawirusem na terenie całych Włoch.