Tańczące bose dziewczyny w wiankach i białych sukniach odprowadziły Matkę Bożą do grobu. Byli też apostołowie i tłum Ślązaków...
Kto dzisiaj zaryzykowałby życie, żeby uchronić Jezusa przed profanacją? Ten Ślązak to zrobił, choć strzelali do niego Niemcy, a Sowieci przykładali mu do piersi pepeszę. Józef Oślizło żyje do dziś w Skrzyszowie.
O tajemnicy Trójcy Świętej oraz o sprawiedliwości i miłości społecznej mówił w homilii w Piekarach kard. Zenon Grocholewski.
Idą i jadą, m.in. na rowerach, zbliżając się ze wszystkich stron do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej. To ogromna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców - jedyna taka na świecie.
W maju, najpiękniejszym ze wszystkich miesięcy w roku, przypominamy cztery śląskie wizerunki najpiękniejszej ze wszystkich kobiet.
- W momencie zrobiło się całkiem czarno. Czołgali się, dopóki nie skończył im się tlen w aparatach ucieczkowych. Potem już tylko robili dziury w lutniociągu i czekali - powiedział nam w szpitalu bliski jednego z dwóch górników uratowanych po tąpnięciu na "Zofiówce".
Spędził 19,5 roku w więzieniach, budził postrach, bił i kradł. A jednak 11 marca został w Katowicach ustanowiony nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej. Poznaj historię człowieka, którego nienawiść skruszył Jezus Miłosierny.
Bartek Słomka, absolwent AWF-u, trener i student architektury, jako święty Piotr próbował bronić Jezusa mieczem. Budowlaniec Dawid Muskała jako Józef z Arymatei ściągał ciało Pana z krzyża.
Ten śląski misjonarz pracował w Afryce w parafii większej niż cała archidiecezja katowicka. Jest też uwieczniony w ołtarzu kościoła w Knurowie. „Robi” w nim za św. Metodego.
Dostał imię: "Stanisław Kardynał Nagy". W wieczór przed walentynkami trafił do znanego na Śląsku, drewnianego kościółka św. Walentego w Bieruniu.
Św. Balbina miała być córką świętego Kwiryna – trybuna wojskowego na dworze cesarza Hadriana.