Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie kosciol.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
W związku z licznymi pytaniami związanymi ze sposobem sprawowania Eucharystii w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych „Reset” w Łodzi, publikujemy list metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia do bp. Piotra Gregera, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP oraz Pro memoria Komisji na temat integralności Mszy Świętej.
Od odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej górniczy strajk z grudnia 1981 r. rozpoczęły się barbórkowe uroczystości w brzeszczańskiej kopalni. Gośćmi górników byli m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier Beata Szydło, bp Piotr Greger, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Od wspomnień, przez modlitwę do rozmowy o przyszłości górnictwa toczyło się tegoroczne przeżywanie Barbórki w Zakładzie Górniczym Brzeszcze.
W Jaworzynce-Trzycatku, u zbiegu trzech granic, odbyła się polsko-czesko-słowacka Msza Święta, koncelebrowana przez biskupów trzech diecezji, z udziałem wiernych z trzech regionów i państw.
W sobotę 25 sierpnia na beskidzkim trójstyku modlili się wierni trzech narodów, z biskupami trzech diecezji: bielsko-żywieckiej, ostrawsko-opawskiej i żylińskiej. Eucharystii przewodniczył bp Tomaš Galis z Żyliny, homilię wygłosił bp Piotr Greger z Bielska-Białej, a słowo pozdrowienia skierował bp František Lobkowicz z Ostrawy. Przy ołtarzu stanął też pochodzący z Cieszyna bp Tadeusz Kusy z Republiki Środkowoafrykańskiej. Msza św. z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i państwowych odbyła się już po raz dziesiąty. W tym roku liturgię przygotowali Słowacy.
Po czterech dniach marszu i modlitwy prawie 2 tysiące pielgrzymów wraz z witającymi ich bliskimi oraz parafianami zakończyło swoją wędrówkę w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. By uczcić przypadającą w tym roku 1050. rocznicę chrztu Polski, każdy pielgrzym niósł biało-czerwona flagę. Po uczczeniu relikwii św. siostry Faustyny Kowalskiej przeszli przez Bramę Miłosierdzia w bazylice, gdzie zgromadzili się na Koronce do Bożego Miłosierdzia i Mszy Świętej z zawierzeniem się Bożemu Miłosierdziu. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Piotr Greger.
- Jałmużna to nie tylko dobrowolna praktyka. To jest powinność, która wynika z tego, że człowiek jest winien, zaciągnął dług wobec Pana Boga i drugiego człowieka - mówił bp Piotr Greger w Środę Popielcową w bielskiej katedrze.
- Przekroczenie Drzwi Świętych symbolizuje przejście człowieka ze stanu grzechu do Bożej łaski - przypominał bp Greger. W kościele św. Maksymiliana Oświęcimiu w sobotę 12 grudnia wieczorem przez Bramę Miłosierdzia wraz z nim przeszli kapłani i wierni.
W sobotę 12 grudnia wieczorem bp Piotr Greger przewodniczył Eucharystii w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Liturgię rozpoczęła modlitwam i otwarcie Bramy Miłosierdzia. Dekret biskupa Romana Pindla o ustanowieniu tej świątyni kościołem jubileuszowym w Roku Miłosierdzia odczytał ks. prał. Józef Niedźwiedzki, proboszcz parafii św. Maksymiliana.Zdjęcia: Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Św. Apoloniusz żył w II wieku naszej ery. Po zapoznaniu się z ideami chrześcijaństwa porzucił wierzenia w rzymskie bóstwa.