Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska

Materiały Papieskich Dzieł Misyjnych

publikacja 02.12.2006 09:54

Powierzchnia: 623 tys. km2 Stolica: Bangui Klimat: wilgotny i gorący Ludność: około 3,5 mln Język: francuski (urzędowy), songo (narodowy) Religie: tradycyjne, chrześcijaństwo (katolicyzm ok. 20%), islam





Położenie

Republika Środkowoafrykańska (RS) leży w samym środku kontynentu. Jest prawie dwukrotnie większa od Polski, ale zamieszkuje ja dziesięć razy mniej ludności. Od południa sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga i Republiką Kongo, od zachodu z Kamerunem, na północy z Czadem, a na wschodzie z Sudanem. Południową cześć kraju pokrywają lasy. W części północnej znajduje się sawanna oraz step.

Ludność

RS leży na skrzyżowaniu dróg handlowych oraz wędrówek ludności, stąd też jest tam ok. 80 grup ludnościowych z przewagą plemion Bantu. Ta różnorodność szczepowa najbardziej widoczna jest w bogactwie strojów i obyczajów. Jeszcze dziś w niektórych plemionach można spotkać kobiety ze spłaszczonymi czaszkami (robi się to we wczesnym dzieciństwie) lub wargami wyciągniętymi na drewnianych lub kościanych tabliczkach. Takie celowe oszpecanie kobiet rozpoczęło się w epoce niewolnictwa, aby zniechęcić handlarzy do ich porywania. Z czasem jednak deformacje te stały się wskaźnikiem piękności. Mężczyźni również przyozdabiają swoje ciała, np. w plemieniu Ubangi nacinają sobie torsy w taki sposób, że sprawiają one wrażenie płaskorzeźby.

Historia

Początkowo kraj ten zamieszkiwali Pigmeje Binga oraz ludy Bantu, z czasem Jednak zaczęli przybywać na te tereny również ludy z sąsiedniego Kamerunu. Chronili się tu przed handlarzami niewolników. Niestety, po pewnym czasie także tu zaczęli docierać łowcy niewolników. W roku 1910 ówczesne Oubangui-Chari zostało włączone do Francuskiej Afryki Równikowej. Niezależność zyskało dopiero w roku 1958, a całkowitą niepodległość w roku 1960, choć nadal pozostawało pod kontrolą Francji. Prezydentem kraju został wybrany Barthelemy Boganda, pierwszy rodzimy ksiądz, który rok później zginął w katastrofie lotniczej. Władzę w kraju przejął wówczas David Dacko.

Niestety, w sylwestrową noc roku 1965 w wyniku zamachu stanu został obalony przez pułk. Jeana Bedela Bokassę, który po pewnym czasie ogłosił się cesarzem. Jego rządy byty bezwzględne i okrutne, usuwał z drogi wszystkie niewygodne mu osoby. Zarzucano mu kanibalizm, trybalizm i nadużycia finansowe. Kilka lat później przeprowadzono zamach stanu, który zakończył istnienie cesarstwa. Przywrócono republikę. Do władzy doszedł ponownie David Dacko, który tym razem został obalony przez gen. Kolingba.
Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Autopromocja

Reklama